Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısı nasıl geçer?

 

Baş ağrısı günümüz yaşantısının bir parçası haline gelmiştir. İş hayatı , çevresel kirlilikler , düzensiz beslenme ve uyku düzensizliği bas ağrısını tetikleyen etkenlerden bazılarıdır. En fazla baş ağrısına sebep olan faktörler migren ,tansiyon , sinüzit , soğuk algınlığı ve strestir.

 

Baş ağrısının sebepleri ağrının bulunduğu bölgeye göre değişir. Başın üst kısmının ağrıması genellikle soğuk algınlığından kaynaklıdır. Soğuk havalarda duştan sonra nemli saç ile dışarı çıkılması soğuk algınlığına bağlı baş ağrısına neden olabilir.

Başın ense kısmından üstünün ağrıması tansiyonun yükselmiş olduğu anlamına gelebilir. Tansiyon yüksekliğinde genellikle ense bölgesinde ağrı oluşturur.

Başın sadece sağ veya sol tarafının ağrıması migren hastalığının belirtileri olabilir. Migren hastalığında başın sağ veya sol kısmı şiddetli bir şekilde ağrı yapar.

Sinüzit hastalığı olan kişilerde burunun üst kısmında iltihaplı sıvı birikimi oluşur. Bu durum baş ağrısına sebep  olur.

Bir ay içinde 10 dan fazla baş ağrısı yaşanıyorsa buna kronik baş ağrısı denmektedir. Gerilim tipi baş ağrısı başta ağırlık hissi , sıkışma hissi gibi ağrılardır. Çoğu zaman strese dayalı olabilir. Kişide unutkanlık ve dikkat eksikliği yapar. Gerilim tipi baş ağrısı kişiye sorular sorularak teşhis edilebilir.

Stres , sıkıntı , üzüntü , sesli ortamda fazla kalma ve buna benzer baş ağrıları ağrı kesici ilaçların kullanımı ile atlatılabilir. Tansiyona bağlı baş ağrısı için önce tansiyon hastalığı düzene sokulmalıdır. Sinüzite bağlı baş ağrısı için bu hastalığı ortaya çıkaran etkenlerden korunulmalıdır. Sinüzit hastalığı için en önemlisi soğuk algınlığından korunmaktır. Migren rahatsızlığı olanlar doktor kontrolü altında olmalıdır. Verilen ilaç tedavisinin düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740