Batticon Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Batticon Nedir? Nelerde ve Nasıl Kullanılır?

Batticon, içerisinde polivinil-pitolidon ve iyot karışımı içeren mikrop öldürücü özelliğe sahip bir çözeltidir. Eskiden tentürdiyot ismi ile bilinmektedir. Ancak tentürdiyotun yakıcı etkisinden dolayı günümüzde pek fazla kullanılmamaktadır.

Batticon antiseptik özelliği ile gerek hastanelerde , gerekse evlerde ve iş yerlerinde yara yerini mikroplardan temizlemek için kullanılır. Batticon açık yaralarda ve enfeksiyona yatkın olan tahrişlerde enfeksiyon oluşmaması ve yara yerinin daha çabuk iyileşmesi için kullanılır.

Batticon ile yara temizliği yaparken gazlı bezin üzerine bir miktar döküp yara yerinin üzerinin silinmesidir. Batticon ile pansuman yaparken pamuk kullanılmamalıdır. Pamuk yara yerinde kalıntı bırakarak enfeksiyon oluşma riskini artırabilir. Batticon yaranın üzerine direk olarak dökülmemelidir. Yara yerinin üzerine direk olarak batticon dökmek orada bulunan hücrelere zarar verebilir. En sağlıklı olanı gazlı bezin üzerine döküp yarayı veya enfeksiyonu silmektir.

Batticon ile yara bakımı (pansuman)

Açık yaralara ve enfeksiyonlara pansuman yapmak için batticonu bir gazlı bezin üzerine dökün ve ardından yara olan bölgeyi ve çevresini silin. Ellerinizin temiz ve bakterilerden arınmış olmasına dikkat edin , yada steril eldiven kullanabilirsiniz. Daha sonra doktorunuz antibiyotikli krem verdiyse kremi sürün. Kremi hafifçe yaranın üzerine dağıtın. Eğer yara yerini kapatmak gerekirse bir parça gazlı bez kullanarak yara yerinin üzerine koyup üzerini bantlayın.

Dikiş atılan yaralarda sadece gazlı bez yardımı ile batticonu sürün. Dikişli yaralatin üzerinin kapatılmasına gerek yoktur. Batticon haricen kullanım içindir. Gözlere ve ağıza temas etmeyecek şekilde tüm vücuda uygulanabilir.

Batticon genel kullanım alanları

 • Yara yeri dezenfeksiyonu
 • Enfeksiyon riski olan tahrişler
 • Cerrahi müdahaleler öncesinde
 • Yenidoğan göbek bakımında
 • Mesane yıkanmasında
 • Yanıklarda
 • Kanamalı hemoroid tedavisinde
 • Çıban tedavisinde

Başlıca kullanım alanlarıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Batticon Nedir? Nerelerde Kullanılır? (5 Yorum)

 1. Eskiden tendürdiyot vardı çok yakar dı şimdi batikonlar var çok yakmıyor bizim bebeğin göbeğini alkol düşürmedi batikon sürdük 2 günde düştü.

 2. Batticonu sivilceleri sıkınca sürüyorum ve yaranın iyileşmesini sağlıyor. Eğer batticon sürmezsem aynı yerden tekrar sivilce çıkabiliyor.

 3. Batticon adı altında piyasada bir sürü muadili var. Geçenlerde eczacıya söylediğimde bana batticon yerine farklı bir marka vermiş ismi benziyor sordum içeriği aynı dedi. sizce aynı mı bu ürünler.

 4. Batticon yerine geçenlerde eczacı başka bir ürün verdi ismi batticona benziyor ama batticon değil acaba çakma ürün müydü, ama eczanede çakma olmaz diye düşünüyorum.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740