Menopoz Dönemi Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Menopoz dönemi 

Bayanlarda menopoz dönemi adet kanamasının önce düzensizleşip sonrada kesildiği dönemdir. Adet kanaması kesilen bayanlar menopoz dönemine girmiş olur. Menopoz kadınlarda yumurtalıkların görevini yerine getirememesi sonucunda başlar. Doğurganlık sona erer ve ortalama yumurtalık ömrü 30 sene olduğu için yumurtalık çalışamaz.

 

Genellikle menopoz 40 yaşından sonra gerçekleşir. 40 yaşından önce gerçekleşen menopoza erken menopoz dönemi denir ve ileri yaşlara ertelenmesi için doktora başvurulup tedavi başlanır.

Kadınlarda menopoz yaşı ortalama 50 dir. Bu yaştan sonra görülen menopozlar gecikmiş menopoz olarak adlandırılır. Menopoza girmenin belirli bir yaşı yoktur. Kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Diğer bir durum genetik yapıdır. Örneğin anne hangi yaşta menopoza girdiyse kızlarında o yaşta menopoza girme ihtimali yüksektir.

Menopoz belirtileri nelerdir?

Ateş basma : menopoz dönemindeki en çok rastlanan sorunlardan biridir. Vücudun gerdanlık bölgesinde ani gelişen sıcak basması oluşur. Dışarıdan bakıldığında belli olacak şekilde kızarıklık görülür. Terleme ve üşüme meydana gelir. Sıcak basması menopoz döneminden önce başlar ve 2 yada 3 yıl devam eder.

Baş ağrısı : baş ağrısı ve bununla birlikte baş dönmesi meydana gelir. Kısa süreli ağrılardır. Ağrıdan sonra veya önce sıcak basması oluşabilir.

Hızlı kilo alma : vücuttaki hormonel değişiklikler menopoz dönemindeki bayanların kilo almasına sebep olur. Yorgunluk ve hareketsiz kalma bu dönemde kilo almayı artırır. Menopoz döneminde tiroid hormonları yavaşlar ve kilo almaya sebebiyet verir.

Cinsel isteksizlik: menopoz döneminde bayanların ilişki esnasında çok ağrı hissetmeleri cinsel isteksizliğe neden olur. Vajinada kayganlığı sağlayan sıvı salgısı azalır ve cinsel ilişki sırasında ağrı oluşturur. Kuruluğu önlemek için kayganlığı sağlayan harici jel veya kremler sürülebilir. Menopoz döneminde vajina duvarı incelir , ağrı ve yanma oluşur.

Kemik erimesi: her bayanda görülmesede menopoz döneminden sonra bayanların % 50 den fazlasında görülmektedir. Vücuttaki hormon seviyesinin azalması , kalsiyum miktarının azalmasına neden olur ve kemik erimesi başlar.

Menopoz tedavi edilmez. Sadece erken yaşta gerçekleşen menopoz belirtileri östrojen tedavisi ile ileri atılabilir. Menopoz döneminde vücutta oluşan değişiklikler ve bazı rahatsızlıklar için ilaç verilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740