Bayılma Nedir? Bayılma Nedenleri

Bayılma nedir?

Bayılma nörolojik bir rahatsızlıktır. Beyinin kısa süreliğine oksijen alımının kesilmesi sonrasında oluşur. Bu durumu gerçekleştiren etkenler bulunmaktadır. Kronik rahatsızlıklar , aşırı sıcak hava ve ani gelişen ruhsal değişimler bayılmaya neden olabilir. Bayılmaya tıp dilinde senkop denmektedir.

İnsanlar arasında en çok kullanılan kelime olan “bayıldım” aslında bayılmanın nedenlerinin 1 tanesini bize açıklamıştır. Ani gelişen şaşkınlık belirtileri, üzüntü ve heyecan bayılma nedenlerindendir. Heyecandan bayılma veya şaşkınlıktan bayılma oldukça fazla görülür.

Epilepsi hastalığı bulunan kişilerde bayılma fazlasıyla görülmektedir. Epilepsi hastalığında , atak esnasında beyin oksijen alamayabilir. Bu durumda bayılma gerçekleşir.

Bayılmaya neden olan diğer etkenler ise korkmaktır. Çoğunlukla panik atağı olan kişilerin korkudan bayılma riski yüksektir. Panik atağı olan kişiler, korkudan filmi izleme esnasında dahi bayılma geçirebilirler.

Bayılma nasıl gerçekleşir?

Bayılma herhangi bir kronik hastalıktan veya psikolojiye bağlı durumlardan gerçekleşir. Bayılma gerçekleşmesi için beyine giden oksijen akımının durması gerekir. Bayılma esnasında gözler kararır, baş dönmesi olur, karında boşluk hissi oluşur ve hasta ayakta duramayacak hale gelir. Bir kişi nefesini tutup beyine oksijen gitmesini engelleyerek bayılabilir.

Bayılma ne kadar sürer?

Bayılma ortalama bir kaç dakika sürer ve hasta daha sonra kendine gelir. Bayılma esnasında hastaya uygulanacak ilk yardım ile hasta daha erken kendine gelir.

Bayılma esnasında ilk yardım nasıl yapılır?

Bayılan kişiye ilk yapılması gereken sırt üstü yatırıp ayaklarını yukarı kaldırmaktır. Bu sayede beyine daha fazla kan yoluyla oksijen gitmesi sağlanır. Daha sonra yakayı sıkan elbiseler varsa açılmalıdır. Kemer veya sıkı pantolon varsa düğmesi çözülmelidir. Kısaca hasta rahat edecek şekilde olmalıdır. En önemlisi hastanın nefes borusunun açık olması sağlanmalı ve kusma olup olmadığına bakılmalıdır. Hastada kusma varsa nefes yolları tıkanabilir ve boğulmaya neden olabilir. Bu durumda derhâl 112 acil servis aranmalıdır.

Bayılma esnasında hasta herhangi bir yere başını çarptıysa hemen 112 aranmalıdır. Herhangi bir bölgede kesik veya açık yara oluştuyda üzerine bastırıp kan durdurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740