Bebeğin Zeki Olması İçin Neler Yapılabilir?


Her anne baba adayı olacak kişiler için çocuklarının gerek zihinsel gerek bedensel gerek de duygusal gelişimleri çok önemlidir. Bebeklerin bütün bu gelişimleri anne rahmine düştükten hemen sonra başlamaktadır. Bu yüzden anne adayları hamilelikleri süresince yedikleri ve içtikleri hür türlü besinlere dikkat etmelidirler. Bebekler de özellikle de zeka  gelişimi oldukça önemlidir.

Tüketmeniz Gereken Besinler

Öncelikle bebeğinizin öğrenme güçlüğü çekmemesi ve gelişim geriliği yaşamaması için yeterli beslenmeniz şarttır. Yeterli beslenerek her gıdadan faydalandığınızda çocuğunuzun her besinde ki vitamini ve yararlı maddeleri alacağından öğrenme güçlüğü çekmeyecek ve zeka geriliği yaşamayacaktır. Bunu siz bebeğinize hamilelik boyunca düzenli beslenerek de sağlayabilirsiniz. Kuru yemişler de bulunan özellikle de badem ve fındıkta oldukça fazla bulunan çinko tüketimini arttırır iseniz bebeğinizin beyin gelişiminde çok büyük rol oynadığını göreceksiniz.

Çinko, badem ve fındığın yanı sıra ay çekirdeğinde, yeşil fasulye de de yüksek değerde bulunur. Çocuğunuzun beyin gelişimi etkileyecek bir diğer faktörde folik asit. Bunlarda ciğer ve böbrek gibi et ürünlerinde bulunur. Ancak vejetaryen anneler için bunun da kolay da bir yolu vardır. Bol bol yeşillik ve yeşil sebzeler tüketirse bu açığı kapatmış olurlar. Marul, maydanoz, dereotu gibi besinlerde de bulunmaktadır. Bunu karşılayamaz iseniz doktorunuz da bunun için size takviyeler uygulayabilir.

Et ürünlerinden devam edecek olursak herkes tarafından bilinen, hamilesinden çocuğa, çocuktan gencine, gencinden de yaşlısına her kişinin kullanması gerekli olan ve balık yağında bulunan Omega-3. Balık tüketerek bu ihtiyacımızı karşılayabiliriz ya da eczaneler de satılan Omega-3 kapsüllerinden alıp tüketebilirsiniz. Balık yiyemiyorsanız da bunu kenevir, soya ve cevizden faydalanarak sağlayabilirsiniz.

Bebeğin Zeki Olması İçin Tüketilen Besinlerin Faydaları:

Tüketilen bu besinlerin hem bebek hem de anne için birçok yararı vardır. Bebeğin doğumdan sonra, çocukluğunda ve gençliğinde meydana gelebilecek duygusal krizlerini, gerginliklerini ve streslerini daha kolay kontrol altına alınmasını sağlar. Anne için de tüketilen bu besinler sayesin de doğum anın da daha kolay doğum yapmasını ve doğum sonrasında da daha çabuk toparlanmasını, kilo vermesini sağlar.  Erken doğum riskini azaltmanın yanı sıra doğum anında meydana gelebilecek sakatlıklar önlenmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bebeğin Zeki Olması İçin Neler Yapılabilir? (1 Yorum)

  1. Bebeğinizin zeki olması hiç birşey yapmanıza gerek yok, her şey genetik anne veya babada ya da akrabalarda çok zeki birisi varsa genler sayesinde bebeklerde zeki olabiliyor. Eğer bebek zeki olmayacaksa ne yaparsanız yapın sonuç değişmiyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740