Bebeğiniz Yaz Mevsimine Hazır Mı?

  

  Yaz ayları yaklaşırken bebekli annelerin en çok endişe duydukları konuların başında yaz ayında bebek bakımı gelmektedir. Sıcak havalar bebekler için keyifli oyunlara olanak sağlasa da güneş, nem ve yüksek sıcaklık gibi faktörler hastalık riski doğurabilir. Bu riski ortadan kaldırabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar aşağıda yer almaktadır.

Bebek Kıyafetleri Seçimi

Bebeklerin vücudunun yetişkinlerden farkı vücut ısılarını ayarlayamamalarıdır. Bu eksiklik uygun bebek kıyafetleri seçimi ile kapatılmalıdır. Özellikle yaz aylarında uygun olmayan kıyafetler nedeniyle aşırı terleme bebeğinizin aşırı hassas olan teninde kızarıklık, isilik, pişik vb. can sıkıcı sorunlara neden olabilir.

Bebekler için en sağlıklı kıyafetler pamuklu kıyafetlerdir. Özellikle yaşını almamış bebekler için ince, tek katlı, hava alan pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Sentetik kumaşlar tercih edilmemelidir. Kıyafetin bebeğinizin vücuduna yapışmamasına, bol olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca güneş ışınlarını kendine çeken koyu renklerden mümkün olduğunda uzak durulmalı, açık renk kıyafet kullanılmalıdır.

Banyo Sıklığı ve Cildin Korunması

Ilık su ile her gün banyo yaptırmak bebeğinizi rahatlatsa da doğru sabun ve şampuan kullanılmaması ciltte problemlere neden olabilir. Bebeğinizin cildine uygun olmayan ürünler mantar gibi deri hastalıklarına yol açabilir. Banyo sonrası kullanılan nemlendirici tercihi de bebeğinizin cildine uygun olmalıdır. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Benzer şekilde bebek bezi kullanımı da yaz aylarında daha önemli hale gelmektedir. Sıcaklık nedeniyle bebekte pişik olma ihtimali daha yüksektir. Bebeğin bezini sıklıkla değiştirmek ve her değiştirmede bebeğinizin cildini havalandırmak faydalı olacaktır.

Bunların dışında aşağıda yer alan konulara da dikkat edilmelidir.

  • D vitamini ancak güneş ışınları yolu ile üretilebilir. Bu nedenle güneş alımı bebeklerde oldukça önemlidir. Sabah saat 10.00dan önce ve akşam saat 16.00 sonrası bebeğinizi koruyucu krem kullanmadan, sadece şapka kullanarak sokağa çıkartabilirsiniz.
  • Sadece anne sütü ile beslenen bebekler için anne sıvı tüketimine dikkat etmelidir. Daha büyük bebekler için ise bebeklerin sıvı tüketimine ayrıca özen gösterilmelidir.
  • Yazın daha hızlı bir şekilde türeyen mikroorganizmaların sebep olduğu ishal gibi hastalıklara yakalanmamak için hijyene çok önem verilmelidir.
  • Sinek vb. böceklerden korunmak için ilaçlar değil cibinlik kullanılmalıdır.

Yaz aylarında bebeğinizi koruyabilmek için, yukarıda yer alan önemli noktalar doğrultusunda hazırlıklarınızı yaparak bebeğinizle keyifli bir yaz geçirebilirsiniz.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bebekler neden ağlar? Ağlaması normal mi? başlıklı makalemizde ağlama nedenleri, anne ve bebek ve bebek ağlaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın