Bebek emzirilirken dikkat edilmesi gerekenler?

anne-sutunun-bebege-faydalari

BEBEK EMZİRME

Bebek için anne sütü vazgeçilmez bir besindir. Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi önem taşır. Bebeğin sindirim sisteminin gelişmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücut metabolizmasının gelişmesi için ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir.

Bebek emzirme konusunda yapılan yanlışlar hem bebek hemde anne için problemler oluşturmaktadır. Örneğin bebek anne göğsünü tam olarak alamadığında hava yutma ve gaz sancıları oluşma ihtimali artar. Ayrıca anne göğüs ucu ağrısı ve yara oluşması gibi sağlık problemleri görülebilir.

Başarılı bir emzirme için özellikle ilk defa doğum yapan annelerin bebek emzirme konusunda eğitilmesi gerekir. Anne sütünün bebeklerde nasıl bir etki yaptığı ve ne şekilde faydalı olduğu annelere belirtilmelidir.

BAŞARILI BİR EMZİRME NASIL OLUR?

Yeni doğum yapan annelere ilk eğitim hastanelerde hemşireler tarafından verilir.

Bebek emzirilirken annenin kendisini çok fazla kasmaması ve rahat pozisyonda olması gerekir. İki büklüm şekilde bebek emzirmek hem bebeği hemde anneyi zor durumda bırakır. Ayrıca bebek emzirilirken rahat olmamak anne sütünün miktarını etkileyebilir. Bu nedenle bebek emzirilirken anne dik, bebek ise sırt ve baş kısmından desteklenerek omuzları ve anneye dönük olmalıdır.

Bebek ne kadar sık emzirilir ise anne sütünün miktarı da o kadar artış gösterir. Bebeğe ilk 6 ay içinde mama vb ek gıda vermek anne sütünün miktarını azaltır.

Anneler bebeklerini emzirirken kendine güvenmesi ve başaracağına inanması gerekir. Kesinlikle olumsuz düşüncelere kapılmamalıdır. Emziremeyeceğim, yapamayacağım diyerek stres yapmak anne sütünün miktarını azaltır.

Bebeğin anne göğsünün tam olarak alması çok önemlidir. Anne göğsü bebeğin burnunu kapatacak şekilde bastırılmamalıdır. Anne göğüs ucu bebeğin dudaklarına hafifçe dokundurulmalı ve bebeğin ağzını açması beklenmelidir.

Bebek burnu tıkalı olduğunda beslenme zorluğu yaşayabilir. Burundan nefes alamayan bebekler emzirme süresi boyunca sürekli anne göğsünü bırakır ve tekrar alır. Bu durum bebeğin tam olarak beslenemesine ve anne sütünün azalmasına neden olur. Bu sebeple emzirmeden yaklaşık 5 dakika önce bebeğin burnuna serum fizyolojik damla damlatılabilir. Eğer burnu aşırı dolu ise burun aspiratörü yardımı ile bebeğin burnundaki salgı çekilmelidir.

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri de emzirme süresi boyunca bol sıvı tüketmeleridir. Anne sütünün azalmaması için dengeli beslenme ve yeterli miktarda su tüketmek önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740