Bebek Kundaklama Doğru mu?

Bebek kundaklama

Yenidoğan bebekler eski zamanlarda olduğu gibi kundaklama yapılabilir. Ancak kundaklama yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Eski zamanlarda bebekler eli ayağı düzgün olsun diye kundaklama yapılırdı.

Bebekler kundaklandığında kendilerini daha güvende hisseder ve huzur içinde uyurlar. Kundaklanan bebeğin kendini anne karnında hissettiği bilinmektedir. Gelişi güzel yapılan kundaklama işlemi bebeklerde kalça çıkıklığına neden olmaktadır. Geçmişte bebeklerde çok fazla görülen kalça çıkıklığı nedeniyle bebeklerin kundaklanmaması gerektiği hakkında halk bilgilendirilmiştir. Ancak bebek kundaklama günümüzde yine popüler olmuştur.

Bebek kundaklama sağlıklı mı?

Bebek kundaklama doğru şekilde yapıldığında sağlıklıdır. Bebek kundaklandığı zaman rahat uyur ve gaz sancıları azalır. Uyurken bebekler sürekli sıçrar. Kolunu ve bacağını aniden sıçratarak kendi kendilerini uyandırırlar. Kundaklama yapıldığında bebekler daha rahat uyur ve uyku düzensizliği varsa azalır.

Bebek doğru şekilde nasıl kundaklanır?

Eskiden yapılan kundaklama işlemi kalça çıkıklığına neden olduğu için önerilmemektedir. Eskiden kundaklama bebeklerin büyüdüklerinde elleri ve ayakları düz olsun diye yapılırdı. Bebekler çok sıkı bir şekilde kundaklanır ve hareket etmesi bir hayli güç olurdu. Günümüzde ise yarım kundak yapılmaktadır. Bebek sargı ile çok fazla sıkmadan sarılmalıdır.

kundak

Bebek kundaklama işlemi bebek dönmeye başladığında bırakılmalıdır. Kundaklanan bebekler döndüğünde tehlikeli olabilir. Kundak yaparken hafif boşluk kalacak şekilde sarmalısınız.

Piyasada bulunan bebekler için hazır kundak sargısı bulunmaktadır. Kundaklama işlemi için uygun ve kundaklama kolaylıkla yapılır. Ayrıca bebeğin rahat etmesi için tasarlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740