Bebek sağlık kontrolleri

Bebek İçin Sağlık Kontrolleri

            İlk Aylarda Bebek  Sağlık Kontrolü;

Doktorunuz bebeğinizin boyuna ve kilosuna bakar ve onu not alır. Bebeğimizin gelişimini takibi için yapılmaktadır. Bu bilgileri alırken size bebeğin beslenme, uyku ve tuvalet düzeni hakkında sorular soracaktır. Eğer bebeğinize sarılık aşısı henüz yapılmamış ise sarılık aşısı yapacaktır. Göbek bağını da kontrol ettikten sonra sizden bebeğin ev içinde yaptığı veya yapamadığı hareketler hakkında bilgi alacaktır.

Yüz üstü yattığı (karnın üzerinde) zaman başını yukarıda tutabiliyor mu? Ağladığında sesinizi duyduğu zaman yahut kokunuzu aldığı zaman ağlaması kesiliyor mu? Gündüz ve gece uyku düzeni, uyuma süresi nasıl? Gibi çeşitli sorular soracak ve sizden bebeğiniz hakkında gerekli verileri toplayıp bebeğinizin gelişim sürecinin takibini başlatacaktır.

Uzun bir süre rutin halde devam edecek olan tartma ve boy ölçme işlemi bu ay da yapılacaktır. Bebeğin duyularını kontrol eder. Tüm bu kontroller bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görmek için yapılmaktadır. Eğer bir sorun oluşmaz ise doktor anne veya babaya, basit hastalık/rahatsızlıkların üstesinden gelebilmeleri için ve bebeğin gelişimi hakkında ufak bir kaç bilgi verir.

Doğum Sonrası Annenin Yapması Gerekenler

 

Doğum gerçekleştikten yaklaşık iki saat sonra herhangi bir sağlık sorunu yoksa anneler sık sık ve az az yürütülmelidir. Bu yürüyüşler annede kabızlığı, idrar torbası ile ilgili sorunları ve hareketsizlikte dolayı oluşacak kan pıhtılaşmasını engeller.

Doğum sonrasında beslenme de anne günde 2300 ile 2800 kacl değerinde besin tüketmeli ve en az 2-3 litre su içmelidir. Doğumdan hemen sonra eğer herhangi bir sağlık sorunu yok ise en az yarım saat içinde bebek anne tarafından emzirilmelidir. Emzirmeden önce meme uçları ılık su ile temizlenmelidir. İlk iki hafta beş dakikayı geçmeyecek şekilde günde sekiz-on  kez emzirilmelidir. Emzirme sütün gelmesini ve memelerde biriken sütün gerginlik ve ağırlık yapmasına engel olur.

blank

Doğum sonrası hasta taburcu olur olmaz banyo yapabilir. Tercihen ayakta duracak şekilde yıkanması daha sağlıklı olacaktır. Banyo sonrası (eğer sezeryan ile doğum yapıldığı ise sezeryan bölgesinin) epizyotomi hattının kuru tutulması önemlidir. Doğumdan birkaç gün sonra oturarak da banyo yapılabilir.

Doğum sonrasında tuvalet ihtiyacı giderildiğinde temizlik önden arkaya doğru yapılmalı ve eğer epizyotomi var ise o bölgeye temastan kaçınılmalıdır. İlk birkaç gün antiseptik solüsyonlar kullanmakta fayda vardır. Epizyotomiden 1-2 saat sonra perineye buz torbası konması ödem ve ağrıyı azaltabilir. Doğumdan yirmi dört saat sonra perineye sıcak ve ıslak kompres uygulaması büyük rahatlama sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740