Bebek ve çocuklarda beslenme

bebeklerde-ek-gıda

Bebek ve çocuk beslenmesi

Bebek beslenmesi deyince ilk akla gelen en önemli besin anne sütüdür. Bebeklere ilk 6 ay anne sütü verilmesi en doğru beslenme şeklidir. Anne sütü, beslenmenin dışında anne ile bebek arasında güçlü bir bağ oluşturur. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebekler 6 ayın sonunda ise anne sütü ile birlikte ek gıdaya başlamalıdırlar.

Ek gıdaya başlayan bebeklerde bazı problemler oluşabilir ek gıdaya başlayan bebekler pişik, zayıflama ve bağırsak problemleri yaşayabilirler. Bu dönemde oluşan problemler tabii ki geçicidir. Önemli olan doğru beslenme ve bebeğin sindirebileceği besinleri kullanmaktır. Unutulmamalıdir ki yenilen besinler değil, bağırsaklar tarafından hazmedilen besinler insanı güçlü yapar.

Bir olay: Kübra, Canan hanımın ikinci bebeği idi. İlk 6 ay anne sütü ile beslendiği için düzenli olarak kilo alıyordu. 6. ayın sonunda ek gıdaya başlandığında bebekte kilo alımı durdu. Bazı dönemlerde zayıflama bile olmuştu. Nedeni ise bebeğin mide hacminden daha fazla besin vermekti. Bebeğin mide hacmi kilogram başına 30 mililitredir. Ek gıdaya başlandığında bebekler anne sütü ile birlikte ek gıda verildiğinde bebeklerde aşırı beslenmeye neden olarak kusmasına ve bebeğin ek gıdalar uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklere emzirme saatleri dışında ek gıda verilmelidir. Emzirmeden hemen sonra verilen ek gıdalar veya ek gıda verildikten sonra emzirmeler bebeğe fazla gelir ve bu durum kusmasına ve diğer sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. Tabii ki bebeklerin ilk tercihi anne sütüdür. Bebek ek gıda aldığından sonra anne sütüne hayır demez. Bu nedenle bebeklere emzirme zamanı dışında ek gıda verilmeli.

Anne sütü ilk 6 ay bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Ancak bebek kilo aldıkça tek başına anne sütü bebeği yetmeyebilir. Bu nedenle 6. ayın sonunda bebeğin besin ihtiyacının karşılanması için ek gıda verilir.

Sağlıklı ve tamamlayıcı bir beslenmenin oluşması için 5 şart çok önemlidir bunlar;

  • Zamanında beslenme
  • Yeterli beslenme
  • Kaliteli beslenme
  • Keyifli beslenme
  • Ve güvenli beslenmedir

Tamamlayıcı beslenme tek başına anne sütünün yeterli gelmeyeceği 6 ayın sonunda başlanması gereken ek gıdalardır. Ek gıdalar anne sütüne yardımcı olarak bebeğin beslenmesini tamamlar. Tamamlayıcı beslenmeye başlamak 26. haftayı geçmemelidir Aksi takdirde bebeklerde gelişim problemi yaşanabilir.

Tamamlayıcı besinlerin 1 gramında en az 0.8 kilokalori enerji bulunması gerekmektedir. Anne sütü alan 6 aylık bir bebeğe günde iki üç öğün ek gıda eklenmelidir. Bu iki üç öğün dokuzuncu ayın sonunda 4 öğüne 12 ayın sonunda ise 4 veya 5 öğüne çıkarılabilir. Bu süreçlerde bebek günde 6 veya 8 defa anne sütüyle beslenmelidir .

Zamanında beslenme, bebekler için uygun zaman beslenmesidir. Bebeklerin enerji elde edebilmesi için zamanında ve düzenli beslenmeye ihtiyaçları vardır.

Yeterli ve kaliteli beslenmek bebekler için oldukça oldukça önemlidir. Bebeklere çok fazla yedirmek onların yeterli beslenmesi anlamına gelmez. Yeterli beslenme bebeğe sindirebileceği kadar besin vermektir. Kaliteli bebek beslenmesi için bebeklere ihtiyaçları olan vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar verilmesidir. Bunların arasında en önemlisi olan demir minerali bebeğin gelişimine büyük katkı sağlayacak minerallerden biridir.

Bebek beslenirken keyifli ve güvenli beslenmesi gerekir. Keyifli beslenme bebeklerin beslenmeyi sevmesi, güvenli beslenme ise bebeklilerin yutma zorluğu çekmeceyi küçük bir kaşıkla azar azar vermektir. Bebeğin boğazına kaçacak ve onu rahatsız edecek besinler verilmemelidir.

Bebek ve çocuklara güvenli besinler

Güvenli besinler bebek ve çocuklar için önemlidir. Onlar için alerji riskini taşımayan besinler kullanılmalıdır. Tek tür besin günlük alınması gerekenden fazla tüketildiğinde alerjik reaksiyon ve diğer sağlık problemleri yaşanabilir. Bu nedenle tek bir gıda yerine daha fazla çeşit ve bu çeşitlerden azar azar vermek hem vitamin ve mineral almaları açısından hem he herhangi bir sağlık problemi yaşanmaması açısından daha iyi olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740