Bebek ve Çocuklar İçin Nasıl Oyuncaklar Alınmalıdır?

BEBEK VE ÇOCUKLARDA OYUNCAK SEÇİMİ

Oyuncaklar bebek ve özellikle 1 yaş üstü çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine etki edebilmektedir. 1 yaşına kadar bebekler için oyuncaklar fazla önem arz etmeyebilir. 1 yaşına kadar olan bebeklerle oyuncak yerine birlikte oyun oynayabilirsiniz. Onlara şarkı ve ninniler söyleyebilirsiniz. Bebek için hazırlanan müzikleri dinletebilirsiniz. Bebeklerin müzik dinlemesi uyku problemlerinin çözümünde etkili olabilir. Yeni doğan bebekler 1. aydan sonra sesleri duyabilmekte ve herhangi bir noktaya odaklanabilmektedir. Onlara çıngırak alabilirsiniz. Çıngıraklar bebeklerin ses algılamasını artırır. Yinede bebeklerin oyuncak yerine en iyi oyun arkadaşı siz olmalısınız. Bebeğinizin gözlerinin gelişmesi için sağından soluna ve solundan sağına başınızı çevirerek sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Dönenceler bebekler için sakinleştirici etki yapabilir. Uyumasına yardımcı olabilir.

1 yaş üstü bebekler için oyuncak seçimi yumuşak türden ve yutulmayacak oyuncaklar tercih edilmelidir. 1 yaş üstü bebekler ses çıkaran tencere gibi mutfak aletleri ile oynamayı severler. Çoğunlukla bebekler oyuncaklara en fazla 1 hafta ilgi gösterirler. Bu yüzden çocukların oynadığı oyuncaklar dönüşümlü olarak onlara verilmelidir. Oyuncaklar 2 ye yada 3 e bölünmeli ve bunlar 1 ay ara ile değiştirilmelidir. Değişen oyuncaklar çocuklara yeni alınmış gibi etki gösterir. Çocuklara birden çok fazla oyuncak almak yerine 1 veya 2 adet en çok sevdiği oyuncağının olması onlar açısından daha iyi olacaktır.

Çocuklar için şiddet içeren gereksiz ve öğretici olmayan oyuncaklar yerine onlara zekasını geliştirecek ve öğretici etkisi olan oyuncakları almanız daha yaralı olacaktır. Zeka geliştirici oyuncaklara çocuklarınızın ilgisi daha fazla olur.  Çocuğunuz bir yandan oyun oynarken diğer yandanda becerilerini geliştirir.

2 yaşından sonra çocuklara birleştirme tarzı oyuncaklar alınmalıdır. Logolar, tahta bloklar ve küpler çocuklarda yaratıcılığı artırarak zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur. Daha ileri yaşlarda sulu boya almanızı tavsiye ederim. Birlikte sulu boya ile resim yapmanız çocuğunuz için hem eğlenceli hemde öğretici olur.

Kısacası çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi üzerine oyuncaklar alınmalıdır. Çok küçük parçalı ve yutulabilecek oyuncaklar tercih edilmemelidir. Onlara öğretici ve becerilerini geliştirecek oyuncaklar alınmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740