Bebekler İçin Mama Türleri

Bebekler İçin Sağlıklı Mama Türleri

Anne sütü, içerisinde barındırdığı vitaminler açısından bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılayan en önemli besindir. Bu sebeple anne sütünden sonra bebeğe verilecek besinlerin de en az anne sütü kadar besleyici ve bebeğin ihtiyacını karşılayıcı özelliklerde olması gerekir.

Bebekte özel bir beslenmeyi gerektirecek sağlık ile ilgili bir durum söz konusu değilse genellikle standart mama tercih edilmelidir. Bebeğin yaşına, anne sütüne eş değer olmasına, Avrupa Biriliği Standartlarına uygun olarak üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Mama tercihi gerekli enerjiyi sağlayacak özelliklere dikkat edilerek yapılmalıdır.

Bebek mamaları içeriğinde; A vitamini, kalsiyum, C Vitamini, D Vitamini, B12 Vitamini, Demir, Magnezyum, B6 Vitamini, potasyum, Sodyum gibi vücut için temel gereksinimleri barındırır.

Bebek Maması Çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz.

Kaşık Maması

Bu ek gıdalar bebeğe verilirken anne sütünün veya aldığı mamanın kesilmeden bebeğe verilmesine özen gösterilmelidir. Bu ek gıdalar anne sütünü tamamlayıcı niteliktedirler. 6. Aydan sonra bebeklerin demir ve enerji ihtiyaçları artar ve bu durumda anne sütü tek başına yeterli olmaz. Kaşık mamaları (Aptamil, SMA, Hipp ve Humana gibi) bu açıdan destekleyici ek gıdalardır.

Gece Maması

Gece boyunca bebeğin tok kalmasını, rahat ve kesintisiz bir gece uykusu geçirmesine yardımcı olur. Büyüme hormonu en çok gece salgılandığından dolayı sağlıklı bir gelişim için,  bebeğin sağlıklı bir uyku dönemi geçirmesi gerekir. Açlık nedenine bağlı uyanmaları azaltan gece mamaları (Milupa Aptamil Nite, Bebelac, Ülker Hero Baby) özel karbonhidrat içeriği sayesinde doyurucu özelliğe sahiptir.

Biberon Maması

Bebek anne sütünü yeterli oranda alabiliyorsa, daha çok sekizinci aydan itibaren önerilir. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ise ilk aydan itibaren biberon maması en uygun seçenektir. Uzmanlar bebeğe başka tür besin verilmemesini önerirler. Biberon mamasının 1 yaşına kadar sürdürülmesi önemlidir.

Anne sütüne eşdeğer mamalar (Preaptamil, Similac 1, SMA S-26, Humana 1) önceden kaynatılıp ılıtılmış suya 30 mililitrelik bir ölçek şeklinde hazırlanır. Çocuğun büyümesiyle doğru orantılı olarak mama miktarı da artar.

Kavanoz Maması

Özel cam kavanozlarda özel vakum tekniğiyle hazırlanıp, besin değeni uzun süre koruyacak şekilde üretilir. Organik yollardan üretilen sebze, meyve ve tahıllardan oluşan mamadır.

Bebek Çorbaları

5’inci ve 8’inci aydan itibaren kullanılabilen, bebeğe sebze yeme alışkanlığı kazandıran ek gıdalardır. Hazır bebek çorbaları ( Milupa Bebek Çorbası, Bebelac Karışık Sebze Çorbası, Hero Baby Çorbası)damak tatları olukça gelişen bebeklerin sağlıklı beslenmelerine yardımcı olan ek gıdalardır. Hassas bir konu olan bebek beslenmesine mutlaka anne sütüyle başlanmalıdır. Bebek maması konusunda bir uzmandan yardım almak doğru bir yol olacaktır. Anne sütünün yetersiz olması ya da hiç olmaması gibi durumlarda onunla eşdeğer Avrupa Standartlarına uygun biçimde üretilmiş bebek mamaları ek gıda olarak bebeklere verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740