Bebekler neden ağlar? Ağlaması normal mi?

Ağlaması normal mi?

Bebeğiniz doğumdan sonra bir doktor tarafından kontrol edilmiş ve sağlıklı olduğu söylenmişse bir süre ağlaması tamamen normaldir. Hasta bir bebeğin ağlaması açlıktan ağlayan bir bebeğinkinden dikkat çekici ölçüde farklıdır.

 

Ağlama yaşamın ilk birkaç ayı boyunca ağlama eğrisi diye tanımlanan bir süreç izler. Doğumdan sonraki 2-3. hafta da belirginleşir, 6-8 haftada zirve yapar, 4. aydan itibaren azalmaya başlar.

 

İkindi ve akşam saatlerinde ağlamalar daha belirgindir. Bu uzun bir günün bebek üzerinde yarattığı stresin bir dışavurumu gibi düşünülebilir.

 

Bebeklerin en sık ağlama sebeplerini şöyle bir gözden geçirelim

Bebekler neden ağlar?

 1. Acıkmıştır

Bu muhtemelen bebeğinizin ağladığında aklınıza ilk gelmesi gereken şeydir.

 

Aslında ağlamaya başlamadan bebeğinizin dudağını yaladığını fark edebilirsiniz. Yine yanağına hafifçe dokunduğunuzda ağzını açıyorsa bu açlık belirtisidir ve ağlama başlamadan önlenebilir bu durumda.

 

 1. Bezi Kirlenmiştir

Bazı bebekler kirli bir beze hemen tepki gösterirken bazıları bir süre daha dayanabilir.

 

 1. Uykusu var

Bebeklerin uykuya dalması kolaydır. Yetişkinler gibi özellikle yorgun olunca daha kolay uyusalar da uzun süre kucakta tutulup sevilmesi, dışarıda uyanık gezdirilmesi gibi sebeplerle oluşan aşırı yorgunluk ajitasyona sebep olabilir.

 

 1. Kucak isteği

Bebekler annelerine sarılmaya tenin kokusunu hissetmek, sesini duymak ve hatta kalp atışlarını hissetmek ister. Bu nedenle aşırı ağlama görülebilir.

Bebeğinizi kucağa alışacak korkusuyla sarılmaktan mahrum etmeyin. İlk 4 ayda bu durum normaldir ve kucağa alışma bundan sonra gelişir.

 

 1. Karın Ağrısı (gaz, kolik, vs)

Bebeklerin birçoğunda 5 ve 6. aylara kadar gaz problemi yaşanmaktadır. Anne beslenmesine dikkat etmeli, bebekte gaz oluşumuna neden olacak besinlerden tüketmemelidir.

 1. Gaz çıkarma ihtiyacı

Bebekler meme emerken veya biberonla beslenirken bir miktar hava yutarlar. Bu bebekte huzursuzluğa sebep olabilir.

 1. Sıcaklamış ya da Üşümüş Olabilir

Çok soğuk ya da çok sıcak bebeği huzursuz eder. Kat kat giydirilmiş giysiler veya altını değiştirirken soğuk bir bezle silinmesi bebeği tedirgin edebilir.

Genelde sıcağa karşı olan tepki soğuğa olandan daha azdır.

 

 1. Kıyafetler

Farkında olmadan sıkabilen kıyafetler çorap eldiven gibi detaylar ya da bazı kumaşların yüzeyi bebeği huzursuz edebilir.

 

 1. Diş Çıkarma

Ortalama olarak ilk diş 4 ve 7 ay arasında çıkar ama daha erken de olabilir.

 

 1. Fazla Dış Uyaran

9 ay anne karnında karanlık sıcak ve güvenli bir ortamdan dünyayla tanışan bebek ısı ışık gürültü gibi etkenlerle huzursuz olabilir. Bazı bebekler bugün demode gibi görünen kundakta kendilerini daha güvenli hissedebilirler.

blank

 1. Daha fazla ilgi isteği

Bir önceki maddedekinin aksine bazı bebekler daha çok uyaran dünyayı daha çok görmek daha çok ses duymak isteyebilir. Bu durum ebeveyn için yorucudur.

 

 1. Kendini İyi hissetmiyor olabilir

Bebeğinizin yukarıda sayılan temel ihtiyaçlarının hepsini sağladığınızı düşünmenize rağmen ağlıyor ve huzursuzsa bir hastalığın başlangıç belirtileri olabilir. Bu durumda önce ateşini kontrol edin.

 

Son söz:

Özellikle ilk bebek deneyiminde bütün bu sayılanlara rağmen çözümsüz ve çaresiz hissedebilirsiniz. Yine de bu çaresizlikle bebeğinizi sarsarak tepkinizi ifade etmeyin. Hiçbir bebek bu tepkinizi anlamayacaktır.

Ne yaparsanız yapın, bebeğinizi sallayarak hayal kırıklığı ifade etmezler.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740