Bebekler neden pişik olur?

Pişik nedir?

Pişik cilt üzerinde meydana gelen kızarıklık, kabarcık ve ilerlediğinde yara oluşturabilen cilt enfeksiyonudur. Pişik, çoğunlukla mantar bakterilerinin oluşturduğu, cildin nemli ve hava alamayan bölgelerinde meydana gelen ve ciltte kızarıklık şeklinde görülen lezyonlardır. Genellikle yaz mevsiminde sıcak havalarda artan bir enfeksiyondur. Terlemeninde etkisi ile cildin nemli kalması pişik oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Bebeklerde oluşan pişik, çoğunlukla mantar bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu mantar bakterileri çeşitli sebeplerden dolayı bebeklerin poposunda pişik oluşturabilir. Pişik enfeksiyonunun oluşmasına neden olan etkenlerden bazıları şunlardır.

Bebeklere oluşan pişik nedenleri

  • Katı gıdaya geçiş

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekler, 6. aydan sonra katı gıdaya geçtiklerinde pişik oluşumu muhtemeldir. Bebeklerin katı gıdaya geçmesi ile mide ve bağırsaklardan salgılanan asit artar. Asit salgısı arttığında daha fazla asit dışkı yoluyla dışarı çıkar. Çıkan asitler bebeğin poposunu tahriş ederek pişik enfeksiyonuna zemin hazırlar. Bebeklerin cildi hassas olduğundan dışkıda bulunan fazla asit kolaylıkla bebeğin cildini tahriş edebilir. Katı gıdaya geçtiğinizde bebeğinizin bezini sürekli değiştirmeniz gerekir.

 

  • Antibiyotik kullanımı

Antibiyotik kullanan bir çok bebek pişik problemi yaşamaktadır. Antibiyotiklerin çoğunluğu bebeklerde pişik problemine neden olur. Emziren annelerin antibiyotik kullanması halinde bebeklerde yine pişik oluşur. Antibiyotik süt yoluyla bebeğe geçer ve poposunda pişik yapabilir. Antibiyotik kullanımı esnasında pişik önleyici kremlerin kullanımı önerilmektedir.

pişik nedenleri

  • Diş çıkarma

Diş çıkarma dönemi bebekler ve aileler için oldukça problemli bir dönemdir. Diş çıkarma döneminin olumsuzlukları arasında bebeklerde ateş, huysuzluk, huzursuzluk ve bunlarla birlikte pişik enfeksiyonu meydana gelmektedir. Her diş çıkarma zamanında bebeklerde pişik oluşmaktadır. Diş çıkarma döneminde bebeğin bezi pişiğin artmaması için sürekli değiştirilmelidir. Aynı zamanda diş çıkarma döneminde pişik önleyici kremlerin kullanılması ve bebeğin altının kuru kalması sağlanmalıdır.

  • Bebek bezi

Bebek bezleri pişiğe neden olan diğer etkendir. Bebek bezinin yapılışı esnasında kullanılan maddeler bebeğinizin hassas cildini tahriş edebilir ve pişik enfeksiyonuna neden olabilir. Emici özelliği az olan bebek bezleri pişiğe neden olabilir. Ayrıca bebek bezinin hava alan cinsten olması önemlidir. Havasız ve nemli kalan bebeğin poposunda pişik oluşmaktadır. Özellikle yaz aylarında bebeklerin poposunda daha da artan pişik için pudra kullanılması uygundur. Pudra bebeğin poposunu kutu tutar ve pişik oluşmasını büyük oranda önler.

  • Hastalık dönemi

Hastalık döneminde gerek kullanılan ilaçlar gerekse hastalığın vücuda vermiş olduğu olumsuzluklar ile birlikte pişik meydana gelmektedir. Özellikle grip gibi viral hastalıklarda bebeğin pişik olma olasılığı vardır. Hastalık zamanında bebeklere daha özel bakım yapılmalı ve altı sık sık değişmelidir.

bebeklerde pişik nedenleri

  • Dışkı nedeniyle oluşan pişik

Dışkıda bulunan asit, salgı ve cilde zarar verebilecek diğer maddeler uzun süre cilt ile temas halinde kaldığında pişik enfeksiyonu yapabilmektedir. Dışkıdaki cildi tahriş eden maddeler cildin koruyucu tabakasının hasar görmesine neden olurlar. Böylelikle bebeklerin poposunda pişik oluşuma ihtimali artar. Pişik önleyici merhemlerin kullanımı ile dışkı nedeniyle oluşan pişik azalır.

  • Islak mendil

Islak mendilin pişik yapma olasılığı az da olsa vardır. Kullanılan ıslak mendillerin içerisindeki maddeler bebeklerin hassas cilt yapısını bozabilmektedir. Ayrıca kullanılan ıslak mendilin bebeğin poposunu nemli bırakması ile pişik oluşma ihtimali artar.

  • Anne beslenmesi

Bebeklerde pişik oluşmasının nedenlerinden biri de anne sütünün içeriğidir. Annenin beslenmesi bebeğin sağlığını etkilemektedir. Anne, bebeklerde pişik oluşturabilecek besinleri tükettiğinde pişik oluşma ihtimali artar. Bebeklere pişiğin önlenmesi için anne sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir.

Bebeklerde pişik oluşumunu önlemek için ne yapılmalı?

bebek pudrası

Bebeklerde pişik özellikle yaz aylarında artış gösterdiğinden yaz aylarında bebeğin altı daha sık değiştirilmeli ve gün içerisinde hava alması sağlanmalıdır. Hava almayan ortamlarda bakteriler daha kolay çoğalır ve faaliyet gösterir.

Yaz aylarında bebeğin poposunun kuru kalması için pudra kullanılmalıdır.

Pişik önleyici merhemler alt değişiminden sonra kullanılmalıdır. Sağlıklı zamanlarda günde 1 defa sürmeniz yeterli olacaktır.

Çinko oksit içeren kremlerin kullanılması halinde pişik önlenir ve oluşmuş olan pişik enfeksiyonu tedavi edilir.

Antibiyotik kullanılırken bebeğin alt bakımı dikkatli yapılmalıdır. Antibiyotik kullanmaya başlamadan önce pişik önleyici merhemlerin kullanılmaya başlanması gerekir.

Sıcak yaz aylarında bebeğin altı sürekli kuru tutulmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Özelikle yaz aylarında ara ara bebeğin altı açılmalı  ve hava alması sağlanmalıdır.

Bebeklere çok fazla sıkı kıyafetler ve kalın kıyafetler giydirilmemelidir. Özellikle yaz aylarında terlemeninde etkisi ile pişik oluşma ihtimali artar.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin pişik olmaması için anne beslenmesine dikkat etmelidir. Bazı gıdaların fazla tüketilmesi bebeklerde pişiğe neden olur. Örneğin çok fazla domates tüketmek bebeklerde pişik oluşmasına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740