Bebekler yatırılırken dikkat edilmesi gerekenler!

bebekler-yatirilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

BEBEK YATAĞI NASIL OLMALIDIR?

Yenidoğan bebekler uyutulurken ve yatırılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Yenidoğan bebeklerin hareket kabiliyeti henüz gelişmediği için uyutulurken ve yatırırken çevresinde rahatsız edici bir eşya veya yüzünü kapatacak şekilde yastık vb. malzemelere dikkat edilmelidir. Beşik ölümü sendromlarının bir çoğu bebekleri yanlış pozisyonda ve yanlış yataklarda yatırmaktan dolayı gerçekleşir. Bebeğin uyurken yastığının çok yumuşak olması bebeğin nefes yollarının kapanmasına ve nefessiz kalmasına neden olur.

BEŞİK ÖLÜMÜ SENDROMU NEDİR?

Beşik ölümü sendromu (BÖS) genellikle 1 yaş altı çocuklarda ani görülen ölümlerdir. Ani bebek ölümü sendromu olarak ta bilinir. Beşik ölümü sendromunun nedeni henüz bilinmese de bebeğin yastık, yatak, emzik ve oda sıcaklığı ile alakalı olduğu düşünülmektedir.

Amerika’da yapılan bir araştırmada beşik ölümü sendromu ile ilgili annelere bilgi verildikten sonra yarı yarıya bir azalma olduğu görülmüştür. Özellikle bebeğin yüz üstü yatırılmaması ve yan veya sırt üstü  yatırılması konusunda anneler doğum hemşireleri tarafından uyarıldıktan sonra beşik ölümü sendromu azalmıştır. Genellikle binde bir görülen beşik ölümü sendromu annelerin bilinçlendirilmesi ile tüm dünyada azalabilir.

bebekler-nasil-yatirilmali

BEŞİK ÖLÜMÜ SENDROMUNA NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER

 • Kullanılan yatak ve yastığın uygun olmaması
 • Bebeği emzikle yatırmak
 • Bebeğin yüz üstü yatırılması
 • Anne hamile iken sigara içmesi
 • Bebek ile anne babanın aynı yatakta yatması
 • Bebek oda ısısının yüksek olması veya bebeğin çok kalın giydirilmesi
 • Bebeğin anne sütü ile beslenmemesi
 • Annenin bilinçli olmaması
 • Annenin genç olması
 • Doğum kontrollerinin takipli ve düzenli yapılmaması
 • İki bebek arasındaki sürenin az olması
 • Uyurken bebeğin yüzünün örtülmesi
 • Bebeğin kimyasal koku veya sigara dumanına maruz kalması

BEBEKLER YATIRILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

En çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri bebeğin yüz üstü yatırılmamasıdır. Yüz üstü yatırılan bebekler nefessiz kalabilir.

Özelikle emzirdikten sonra bebeklerin kusma ihtimali artar. Mide kapağı tam olarak gelişmediğinden besinlerin mideden geri kaçması sonucu bebekler nefessiz kalabilir. Bu yüzden yeni emzirilen bebekler mümkün olduğunca yan (sağ tarafına) yatırılmalıdır.

Bebeğin yastığı büyük ve yumuşak olmamalıdır. Büyük ve yumuşak yastıklarda bebeğin başı gömülür ve  nefes yollarını kapatarak nefessiz kalmalarına neden olabilir.

Bebek yatırılırken etrafında yumuşak oyuncak vb maddelerin bulunmaması gerekir. Bu maddeler bebeğin yüzünü kapatarak nefessiz kalmasına sebebiyet verebilir.

Bebekler kesinlikle anne ve baba ile beraber yatmamalıdır. Bebeğin anne ve babası ile beraber yatmasını tehlikeli olduğu tespit edilmiştir.

Bebeklere emzik verilirken dikkat edilmelidir. Özellikle uyurken emzik bebeğin ağzından alınmalıdır. Yenidoğan bebeklere bazı emzikler büyük gelebilir ve uyuduğunda nefes yollarını kapatabilir.

Bebeğin oda ısısının ve kıyafetlerinin uygun olması gerekir. Bebeklerin oda ısısı fazla olmamalıdır.  En çok yapılan yanlışlardan birisi de bebeğin çok kalın ve fazla giydirilmesidir. Bebeğin hareket kabiliyetini azaltacak kadar giydirilmemesi önemlidir.

Bebekler yatırılırken yorganın başına kadar çekilmemesi gerekir. Bebek yorganı bebeğin koltuk altı hizasında olması uygundur. Ayrıca bebeğin yorganı yüzünün üzerini kapatmaması için ayak uçlarından sabitlenmelidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740