Bebeklere Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerde aşı zamanları

Bebeklerde aşılanma sağlıklı şekilde büyümeleri için gereklidir. Doğumdan itibaren yapılmaya başlanan aşılar aksatılmadan zamanında yapılmalıdır. Aşı kontrollerini bağlı olduğunuz sağlık ocağı tarafından takip edilir. Aşı zamanı gelen bebekler, ilgili hemşireler tarafından sağlık ocağına çağrılır ve aşılanması yapılır. Bebeklere aşı yapılması hem kişisel olarak hemde toplumsal olarak fayda sağlar. Bazı bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesi ve bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için aşı önemlidir.

Bebeklere hangi aşı ne zaman yapılır:

BCG( verem aşısı): 2. ayın sonunda sol omuzdan yapılır. Verem hastalığına karşı koruma sağlar.

Hepatit B aşısı: Hepatit B aşısı doğumdan sonra hastaneden çıkmadan (hepatit B1), 1. ayda (hepatit B2)ve 6. ayda (hepatit B3) olmak üzere toplamda 3 kez yapılır. Karaciğeri etkileyen hepatit virüsüne karşı koruma sağlar.

Hepatit A aşısı: hepatit A aşısı 18. ve 24. aylarda yapılır. Karaciğeri etkileyen bu hastalık , bulantı, kusma ve sarılığa neden olmaktadır.

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(KKK) aşısı: kızamık vücudun belirli bölgelerinde kızarıklık oluşturan virüs kaynaklı bir hastalıktır. Tüm vücuda yayılabilir. Kızamıkçık ise isminden de anlaşıldığı gibi kızamığın vücudun daha az bölgesine yayılmış halidir. Kabakulak tükürük bezinin virüslerden dolayı enfeksiyon oluşup şişmesine neden olan bir hastalıktır. Bu aşı ülkemizde bu hastalıkların sık görülmesi nedeniyle 9. ayda yapılmaktadır. Diğer ülkelerde 12. ayda yapılmaktadır. 4 ile 6 yaş arasında tekrarlanması gerekir. Aşı yan etki olarak ateş yapabilir. Ateş düşürücü ilaçlarla önlenebilir.

Pnömokok aşısı: pnömoni yani zaturre hastalığını önlemek için yapılır. 2. 4. 6. ve 12. ayda olmak üzere toplamda 4 doz yapılmaktadır.

Rotavirüs aşısı: rotavirüs bağırsak florasını bozarak çocuklarda şiddetli ishale neden olmaktadır. Çocuklarda görülen şiddetli ishal ciddi durumlara neden olabilir. Rotavirüs aşısı 2 veya 3 doz yapılabilir. İlk aşı 2. aydan sonra, diğer dozlar 1 ay ara ile yapılmalıdır. Rotavirüs aşısı 6. aya kadar uygulanmalıdır. Aşılama ağız yolu ile yapılır.

Su çiçeği (varisella) aşısı: Aşı su çiçeği hastalığına karşı koruma sağlar. Aşı 12. ayda ve 4-6 yaş arasında toplamda 2 doz olmak üzere koldan yapılır.

Grip aşısı: grip aşısı her sene eylül ayında yapılabilir. 6. ayını doldurmuş bebeklerde 1 ay ara ile yarım doz yapılır. Aşı her sene tekrarlanır.

Meningokok aşısı: meningokok aşısı bakterilerin sebep olduğu vemeningokoksemi hastalığından korur. Hastalık nadir olarak görülse de yinede aşılanmak gerekir. Aşı 9-12 aylarda 2 doz olarak yapılmaktadır.

Human papiloma virüs aşısı (HPV): genital bölge ve rahim ağzı hastalığına neden olan bu virüs özellikle kız çocuklarına 9 yaşında yapılmaktadır. İlk dozu 9 yaşında yapılan bu aşının cinsel yaşama başlamadan evvel 2. ve 3. dozları yapılmalıdır.

Çocuk felci aşısı(polio): Çocuk felci polio virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Bu aşının bulunması ile dünyada çocuk felci nerdeyse bitme noktasına gelmiştir. Bu aşının 2 çeşidi bulunmaktadır. Birincisi ölü virüslerden oluşan karma aşı halinde 2. 4. 6. 18. ve 4-6 yaş arası yapılan, ikincisi ise canlı aşı olarak 6 ve 18. aylarda yapılır.

Difteri- boğmaca-tetanoz (3 lü karma aşı): difteri ve boğmaca solunum yollarını etkileyen hastalıklardır. Tetanoz ise paslı demirde ve toprakta yaşayan bakteri  türüdür. Doğumdan önce anneye yapılan aşı , bebeklere ise 2.4.6.18. aylarda ve 4-6 yaş arası olmak üzere toplamda 5 doz karma aşı halinde yapılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bebeklere Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır? (2 Yorum)

  1. bebek aşıları zamanında yapılınca fayda görülüyor aşı yapılmayan çocuklar farkediyor


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740