Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

bebeklerde-burun-tikanikligi

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

 

Burun tıkanıklığı, yetişkinlerde dahi yaşam kalitesini ve uyku konforunu büyük ölçüde düşürürken bebeklerde çeşitli sebeplerle oluşan burun tıkanıklığı problemleri hem nefes alış veriş kalitesini hem beslenmesini hem de uyku düzenini tamamen bozmaktadır.

Öncelikle bu problemin, her bebekte yaşanan, endişe yaratmaması gereken normal bir durum olduğu bilinmektedir. Mühim olan anne çocuk arasındaki iletişim ve annenin tıkanıklık problemini fark ettikten sonra izlediği yoldur. Sebep ve sonuçlar değerlendirildiğinde şayet geçmeyen bir durum veya her zamankinden farklı bir problem varsa muhakkak çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Sebepleri?

Bebekler, biz yetişkinler gibi burun salgısını basınçla dışarıya atamadıkları için, burunları çabuk kuruyup tıkanabilir. Normal durumlar dışında, bazen üst solunum yolları rahatsızlıklarından kaynaklanan tıkanmalar olabilir. Yine hava değişimleri, mevsim geçişleri, yaşanılan veya gidilen yerin havasının farklılaşması da etkenler arasında yer alır.

İlk 8 ay boyunca burundaki kıkırdakların tam olarak sertleşmemesinden kaynaklanan tıkanıklıklar olağandır. Genellikle 8. aydan itibaren normale döner.

Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığı olağan bir durumdan kaynaklanıyorsa, günde bir bebekler için deniz suyu ve tuzlu su içeren damlalar ile nemlendirildiğinde ortadan kalkar. Burunları hassas ve tahriş olmaya müsait olduğundan mutlaka dikkatli ve önerilen dozlarda kullanılmalıdır.  Bunun dışında yine bebekler için özel olarak satılan temizleme aspiratörleri ile anneler kendi nefesleri yardımıyla bebeklerinin burunlarını rahatça temizleyebilirler.

Özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanan durumlarda bebeği sıcak su ile banyo yaptırmak burun salgısının kolayca akmasını sağlayacaktır. Kuru ortamlarda ve kuru bir havaya sahip şehirlerde oda içerisinde hava nemlendiricisi kullanmak veya en azından oda sıcaklığının çok yüksek olmasını engellemek, nem kaybını engelleyecektir. Son olarak uyku esnasında bebeğin başını hafif yükseltmek de tıkanıklığın dozunu azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740