Bebeklerde Burun Tıkanıklığında Yapılması Gerekenler

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı bebeklerde doğumdan itibaren yaşanılan sorunların arasında gelir. Burnu tıkalı olan bebekler huysuzlaşır, huzursuz olur ve beslenmez. Burnu tıkalı olan bebek, anne sütü ememez ve bu büyük bir sorun haline gelir. Bebekler burun tıkanıklığından dolayı anne sütü alamadığı zamanlarda kaliteli uyuyamaz ve gelişim problemleri oluşur. Rahat nefes alamayan bebekler her açıdan problemlidir. Bu yüzden bebeklerin burnunun açık olaması çok önemlidir.

Bebeklerin burnu nasıl açılır?

Deniz suyu damlası (serum fizyolojik)

Öncelikle yeni doğan bebeklerin burnunun tıkanmaması için deniz suyu damlaları sürekli damlatılarak bebeğin burnunun açık kalması sağlanır. Bebeğin burnunun açık kalması rahat beslenmesini ve rahat uymasını dağlar. Bu da bebekler için oldukça önemlidir.

Yastığa ve yakaya burun açıcı damla

İlerleyen aylarda gece oluşan burun tıkanıklığı için yastığa ve yakaya damlatılan içerisinde okaliptüs vb burun açıcı maddeler içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Çocuğunuz uyumadan önce yastığına bir kaç damla damlatmanız gece burnun açık kalmasını ve rahat uyumasını sağlar. Gündüz kullanım için yakaya bir kaç damla damlatılması halinde gün içinde çocuğunuzun burnunun açık kalması sağlanır.

Uyku pozisyonu

Bebeğinizin veya çocuğunuzun yastıksız uyuması burun tıkanıklığına neden olur. Bu nedenle bebeğinizin başını vücudundan çok hafif yukarı kalkmasını sağlayacak yastık kullanın. Bu sayede bebeğinizin burnu daha açık olur.

Burun aspiratörü

Burun aspiratörleri bebeğinizin burnundaki salgıyı çekmeniz içindir. Burun aspiratörü kullanmadan önce bebeğinizin burnuna deniz suyu damlası damlatarak burundaki kuruluğun giderilmesini sağlayın. Ardından burun aspiratörü ile bebeğinizin burnundaki salgıyı çekin ve burnun açılmasını sağlayın.

Burun temizleme işlemi esnasında bebeğiniz rahat durmayacaktır. Hiç bir bebek  burnuna sprey yada damla sıkılmasından ve burundaki salgının çekilmesinden hoşlanmaz.

Çocukların burnu hassastır. Bu nedenle her şeyi çocuğunuzun burnuna sıkmayın. Evde tuzlu su hazırlama gibi yanlış işlemlerden kaçının. Ev tuzları iyotludur ve doğal deniz suyu gibi tuz oranı dengelenemez. Tuz miktarı fazla olduğunda bebeğinizin burnu tahriş olabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740