Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Diş Çıkarma

            Bebeklerde diş çıkarma dönemi çoğu ebeveyn açısından oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Genellikle 4-6 ay arası başlayan ve süt dişleri tamamlanana kadar uykusuz gecelerin şiddetlendiği, yeme ve emme bozukluklarının arttığı bir dönemdir. Eğer ki şanslıysanız bu dönemi farkında olmadan atlatabilirsiniz. Bir sabah kahvaltıda kaşığa değen bir inci tanesi ile  ya da emzirirken sizi yerinizden sıçratacak bir tecrübe ile…

Neler Yapabilirsiniz?  

            Maalesef bebeklerin %70’i bu dönemi sıkıntılı geçirmektedir. Yapılacak en iyi yöntemler arasında; eline soğuk sebze meyve parçaları vermek (salatalık, havuç, taze soğan…), anne sütü alıyorsa bol bol emzirmek ve tabii ki  bol bol sarılmak…

Bebeğimin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

            Bir diğer nokta da dişlerin ne zaman çıkıp çıkmayacağı konusudur. Hayatın her alanın da olduğu gibi bu da bebekten bebeğe değişmektedir tabi ki. Kimi bebek salya akıtmaya 3 aylıkken başlayabilir. Çoğu anne dişin çıkmak üzere olduğunu düşünse de, beklenilen diş 11. ayda gelebilir. Ya da bebeğiniz bir gecede dişini çıkarabilir. Bütün bu durumlar olağandır. Eğer ki bebeğiniz 1 yaşını geçti ise ve hala diş çıkarmaya dair hiç bir belirti göstermediyse, doktorunuza bu durumu danışabilirsiniz. Unutmayın; her çocuğun yürüme, konuşma, emekleme ve diş çıkarma dönemleri farklıdır.

Sakinlik Önemli

            Annelerin sık sık çaresizliğe düştüğü diş çıkarma dönemini yenmenin en önemli yöntemlerinden biri de elbette ki bu zamanların geçici olduğunun bilinmesidir. Şüphesiz ki çocuk anneye en çok ihtiyacı olduğu dönemlerden birini geçirir. Sizin sakin ve kontrollü davranmanız emin olun çocuğunuza da geçecektir. Anne çocuk bağları burada devreye girecektir. Elbette; geceleri sürekli uyanmak, hiç bir şey yemeyen ve sürekli huysuzlanan çocuk; anne ve babalar için oldukça yıpratıcıdır. 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Yapılması Gerekenler (1 Yorum)

  1. Bu yorumumu okuyan annelere sesleniyorum bebeğiniz diş çıkarırken sulu dişliği buzdolabına koyun, soğuduktan sonra bebeğinize verin. Böylece diş çıkaran bebeğinizin diş etlerini serinletir ve ağrısını biraz olsun hafifletir. Dikkat edin çok aşırı soğuk olmasın çocuğunuz boğaz enfeksiyonu olabilir.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740