Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Diş çıkarma döneminde ne gibi sorunlarla karşılaşılır ?

 

Bebeklerde diş çıkarma dönemi , aile bireyleri için oldukça zor geçen zamanlardır. Bebeklerin diş çıkarma döneminde oldukça huysuz oldukları görülmektedir. Diş çıkarma ile gelen problemler anneleri tedirgin etmektedir. Hiçbir anne bebeğinin hasta ve huzursuz olmasını istemez. Ancak bazı rahatsızlıkların önüne geçilmesi pek mümkün degildir.

 

 

Bebekler diş çıkarmadan önce bazı hastalık belirtileri oluşabilir. Bebeğin bünyesine göre bu hastalık belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır :

Yüksek ateş oluşması bazı bebeklerde görülmeyebilir. Bebeğinizin sadece başında ateş yükselmişse dişlerden kaynaklanma ihtimali yüksektir.

Huysuzluk hemen hemen bütün bebeklerde görülür. Dişlerdeki ağrının vermiş olduğu rahatsızlık bebeklerin keyiflerini kaçırır.

Salya salgısının artması bebeklerde diş çıkarma döneminde oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Ağız çevresinde kızarıklık görülmesi olası bir durumdur. Dişlerin çıkarken enfeksiyon oluşturması ağız çevresini etkilediğinden kızarıklık ve kabuklanma görülmesi mümkün olabilir.

Uykusuzluk diş çıkaran bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Bebeklerde diş çıkarma , ağrılı bir dönem olduğundan uyku problemi yaşanabilir.

İştahsızlık gibi olumsuzluklara rastlanabilir. Ağrıyan dişler bebeğin yemek istememesine neden olur.

Kulak ağrısı sık görülen problemler arasındadır. Bebeklerin diş çıkarması , ağrısının kulakta hissedilmesine neden olur. Bu sebep bebekler kulaklarını çeker ve kulakların kaşınmasından hoşlanırlar.

Bebeklerin diş çıkarma döneminde yapılması gerekenler

Bebeklerin dişlerine sürülen, ağrıyı hafifleten kremlerden kullanılabilir. Bebeklerin dişlerinde kaşıntı olması nedeniyle dişlik kullanılabilir. Dişlik , bebeğin diş çıkarma döneminde ısırma gereksinimi duyduğu için faydalı olur. İçerisinde su bulunan sulu dişlikler buzdolabında soğutularak bebeğe verilir. Bebeğin soğuk dişlikleri ısırması diş ağrılarının hafiflemesini sağlar.

Bebeğinizin eline soğuk meyveler verebilirsiniz. Soğuk meyveleri dişlerine sürmesi bebeğinizi rahatlatacaktir. Fazla soğuk olmamasına dikkat ediniz. Meyve yedirirken boğazına kaçmaması için meyve filesi kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin diş çıkarma döneminde , sürekli emzirmeniz faydalı olacaktır. Anne sütü bebeği rahatlatacak ve dişlerin daha rahat çıkmasını sağlayacaktır. Anne üstündeki kalsiyum dişlerin daha sağlıklı ve düzgün bir şekilde çıkmasını sağlar.

Dişlerin türlerine göre çıkma zamanı

Dişlerin çıkma zamanı 6. Aydan sonra başlar,  alt iki diş çıkmaya başlayacaktır. Alttaki iki dişin çıkmasından yaklaşık 1 ay sonra üst iki diş gelmeye başlar.

Yan dişler (lateral dişler) 9 ila 12 ay arasında gelir. Köpek dişleri (kanin dişleri) 15. Ay ile 20. Ay arasında çıkar.

İlk azılar 15. Ve 18 aydan sonra çıkmaya başlar. İkinci azılar 2 yaş ve 3 yaş arası çıkmaya baslar.

Tabiki bu durum bebekten bebeğe değişmektedir. Bazı bebeklerde 1 yaşına kadar diş çıkmaz , endişe edecek bir durum yoktur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi (1 Yorum)

  1. bebeğim diş çıkarıyor çok zorlu bir dönem gerçekten hasta oluyor ateşi çıkıyor vs 🙁


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740