Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama

bebeklerde-ek-gıda

BEBEK BESLENMESİ

Bebeklerde doğumdan itibaren başlayan ve 2 yaşına kadar devam eden büyümenin çok hızlı olduğu ve beyin gelişimini bir kısmının tamamlandığı bu dönemde bebek beslenmesi oldukça önemlidir. İlk 6 ay bebekler için en ideal besin sadece anne sütü olmalıdır. Ancak gelişim açısından 6. aydan sonra tek başına anne sütü yeterli bir besin olamayabilir. 6. aydan sonra şeker ve tuz içermeyen ek besin takviyeleri bebeklere verilmelidir.

Genellikle bir insanın mide hacmi kilogram başına 30 ml olarak bilinmemektedir. 6 aylık bir bebeğin 5 kg olduğunu düşünürsek mide hacmi 150 ml olarak hesaplanır. 150 ml mide hacmine sahip bir bebeğin en fazla 120 ml beslenmesi gerekmektedir. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesinden sonra belirli bir süre katı gıda verilmemelidir. Anne sütünün bebekler tarafından sindirilmesi ve midenin boşalması biraz zaman gerektirir. Eğer anne sütü ile bebeğinizi besledikten sonra hemen ardından ek gıda verirseniz hazımsızlık ve şişkinlik problemi oluşabilir ve hatta kusma gerçekleşebilir.

BEBEKLER EK GIDAYA GEÇTİĞİNDE NASIL BESLENMELİ?

Bebekler 6. ayın sonunda ek gıdaya başladığında anne sütü olmayan ve mama ile beslenen bebeklere yine mama verilemeye devam edilmelidir. Hazır mamaların içeriğinde bulunan vitamin ve minerallere bebeklerin ihtiyacı vardır. Her ne kadar ek besine geçse de belirli yiyecekler tüketebilen bebekler vitamin eksikliğine maruz kalabilir.

Ek gıdaya başlandığında bebeklere aniden çok fazla yedirilmelidir. Bebeklerin günlük olarak tüketebilecekleri gıda 1000 ml’yi (anne sütü dahil) geçmemelidir.

Bebeklerde ek gıdaya başlandığında ilklerde tek çeşit besinle başlanmalıdır. Başlanacak olan besin püre kıvamında olmalıdır.

6. aydan sonra bebeklere verilen besinler vitamin ve mineral ihtiyacını biraz olsun karşılayacak şekilde seçilmelidir. Özelikle demir ve çinko minerali açısından zengin besinler tercih edilmelidir.

Bebeklerde yağlı besinler tercih edilebilir. Doymamış yağ içeren besinlerin tercih edilmesi bebeklerin enerji seviyesini artırarak becerilerini geliştirmelerini sağlar.

Ek gıdaya geçişte bebekler için hazırlanan pürelerin içeride şeker veya tuz ilave edilmemelidir.

Çok fazla enerji verecek besinler bebeğe verilmemelidir. Genellikle tahıl ağırlıklı beslenmesi daha faydalı olacaktır. Bebeklere vejeteryan diyet uygulanmamalıdır.

Önemli not: Bebekler ek gıdaya geçtikten sonra anne sütü azaltılmamalıdır. Eğer anne sütü yoksa hazır devam sütü ile desteklenmelidir. Ek gıdalar kısıtlı olarak verilir ve bebeğin ihtiyacını tek başına karşılamayabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740