Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yeni doğan bebeklerde gaz problemi

 

Yeni doğan bebeklerin en büyük problemlerinden biri gaz sancısıdır. Bebeklerin sindirim sistemi gelişme aşamasında olduğundan gaz problemi kaçınılmazdır. Gaz sancısı olan bebek huzursuzdur , dizlerini karnına çekerek sinirli bir şekilde ağlamaya başlar. Bağırsaklardaki gazın sıkışması sonu oluşan spazm oldukça canını acıtmaktadır. Gaz problemi olan bebeklerin annesini emmek istemesi ve gaz spazmı nedeniyle emmekten vazgeçmesi anneler için farklı algıları neden olabilir. Anne, sütünün az olduğundan yakınır ve bebeğin başka problemleri olduğunu iddia eder. Oysaki tek problem gaz sancısıdır.

 

Gaz sancısı bebeğin bağırsakları geliştikçe rahatlar. Genellikle 3. Aydan sonra yavaş yavaş azaldığı görülmektedir. 6. Aydan sonra tamamen yok olur.

 

Bebeklerde gaz oluşumunu önlemek için ne yapılmalı?

Bebeğinizi emzirme pozisyonu önemlidir. Bebek rahat bir şekilde emzirilmeli daha sonra gazı çıkarılmalı ve  daha sonra düz ve yumuşak bir zemine yatırılmalı. Bebeğinizin karın bölgesini etkileyecek şekilde egzersiz hareketleri yaptırılmalıdır. Egzersiz hareketleri kalın bağırsağın daha iyi çalışmasını sağlar ve gaz problemini büyük ölçüde azaltır.

Eğer bebeğiniz biberonla besleniyorsa hava yutmadığından emin olunuz . Hava yutan bebeklerin gazı ağızdan çıkarılmalıdır. Aksi halde bağırsak yoluna inen hava sancı yapacaktır.

Ellerinizi ısıtıp bebeğinizin karın bölgesine hafifçe masaj yapabilirsiniz. Elma yağı ile yapılan masajlar bebeğinizin gaz problemini oldukça rahatlatır.

Gaz sancısı olan bebeklerin yüzüstü yatırılması gazını rahat çıkarması açısından önemlidir.

Gaz sancısı olan bebeğinizi kucakta tutmanız biraz olsun rahatlamasını sağlar.

Rezene çayı , anason çayı ve papatya çayı içirmek bebeğinizin bağırsak hareketlerini rahatlatır.

Bunların dışında doktorunuzun ve eczacınızın tavsiye edeceği gaz giderici ilaçlardan faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740