Bebeklerde İshal Belirtileri ve Tedavisi

ishal

Bebeklerde İshal 

İshal bebeklik döneminde sık karşılaşılan sindirim sorunlarından birisidir. Bebeğin kakasının olması gerekenden farklı renkte, sümüksü ve sulu olmasına, ayrıca sayıca artmasına ishal denir. Bu sayı günde 10 kereden fazlaya tekabül ediyorsa, bebeğinize ishal teşhisi konulabilir. 1-2 yaş arası bebeklerde ishale daha sık rastlanır. Anne sütü ile beslenen bebeklerdeyse ishal daha seyrek görülür. Çünkü anne sütünün mikroorganizmaları engelleyen bir yapısı vardır.

Bebeklerde İshalin Nedenleri

– Bebeklerde ishalin en belirgin nedeni, hijyen ortamının sağlanamamasıdır. Bebekle temas halinde eller mutlaka yıkanmalıdır. Aksi takdirde bebeğiniz, el ve ağız yoluyla bulaşan mikroplarla karşı karşıya kalacaktır.

– Yeni doğan bebeklerde görülen sıvı kakanın sebebi, anne sütüdür. 1. Aydan itibaren kaka koyulaşmaya başlar.
– Diş çıkarma döneminde genellikle ishale rastlanabilir.

– İnek sütü alerjen bir besin olduğundan, bebeklerde ishal ile sonuçlanabilir. Bebek anne sütüyle beslense bile, anne inek sütü tükettiği zaman bebeğe emme yoluyla geçeceğinden ishale neden olabilir.

– Bebeğiniz tükettiği gıdalara dayalı olarak da ishal olabilir. Örneğin özellikle üzüm ve elma suyu olmak üzere, meyve ve meyve sularını gereğinden fazla tükettiyse ishalle karşılaşabilir.

– Bağırsaklara bulaşan bakteri, parazit ve virüsler de ishale neden olabilir.

– Antibiyotik tedavisi esnasında, yan etki olarak ishale rastlanabilir.

– Çölyak hastalığı ve besin alerjileri de ishali tetikleyen sebeplerdendir. Hatta alerji kaynaklı ishallerde bebeğin kakasında kan görülebilir.

Bebeklerde Görülen İshalin Tedavisi

Bebeğiniz hala anne sütüyle besleniyorsa ishalden dolayı su kaybı yaşayacağından dolayı bol bol anne sütü verilmeli ve mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Yalnızca anne sütü ile beslenen bebeğe başka gıdalar verilmemelidir. 2 yaşını doldurmuş olan bebeklere ise, ekmek, az yağlı makarna, pirinç pilavı, patates, havuç, muz, şeftali, elma püresi gibi lifsiz besinler verilebilir. Şiddetli karın ağrısı, sıvı alımını engelleyecek derecede kusma, kakanın sümüksü ve kanlı olması durumunda mutlaka doktorunuza müracaat edin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bebeklerde İshal Belirtileri ve Tedavisi (2 Yorum)

  1. Bebekler zaten çoğunlukla ishal gibi sıvı olarak dışkılıyor, sadece ishal olduklarında dışkılama sayısı artıyor, benim bebeğim de ishal oldu probiyotik başladık.

  2. Benim bebeğim ishal olmuştu çok şükür atlatmak üzereyiz, çok zor bir dönem sürekli alt değiştirmeler, pişik olup ağlamalar vs. İshal olunca mutlaka koruyucu pişik merhemi kullanın. Birde probiyotik vermeyi ihmal etmeyin derim.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740