Bebeklerde İshal Nedenleri

Bebeklerde ishal

Anne sütü ile beslenen bebeklerde , ishal sendromuna daha az rastlanır. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde ishal daha sık görülür. Anne üstündeki bulunan mikroorganizmalar ishal sendromunu büyük ölçüde engelller. 

 

Bebeklerde ishal her mevsim görülebilir. Yaz aylarında taze meyve tüketimi daha fazla olduğundan ishal daha sık görülür. Taze meyvelerin bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisi bebeklerde daha fazla hissedilir.

Bebeklerde ishal oluşumu dikkate alınmalıdır. Bebeklerde ishal oluşumu sıvı kaybına neden olacağından bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır. İshalle birlikte bulantı ve kusma belirtisi varsa rotavirüs enfeksiyonu olabilir. Derhal bir çocuk uzmanına danışılarak gerekli tedaviye başlanır.

Çocuklarda ishale neden olan diğer faktörler:

  • Antibiyotik kullanımı
  • Diş çıkarma
  • Fazla meyve tüketimi
  • Rotavirüs enfeksiyonu
  • Faydalı bağırsak bakterilerinin azalması
  • Anne sütü ile beslenememe

İshal olan bebeklerin en iyi tedavi yöntemi diyettir. Diyet her zaman az yemek değildir. Dengeli ve düzenli beslenme ve vücudun gereken besinler ile beslenmedir. İshal olan bebeklere doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmaması önerilir.

İshal olan bebeklerde sıvı tüketimi arttırılmalıdır. İshal için özel üretilmiş mamalar kullanılabilir. Tatlı besinler ve meyve suları verilmemesi önerilir. Katı yiyecekler kullanılmalıdır. Muz , pirinç ve patates gibi besinler verilmelidir. Eğer kusma oluyorsa bu gıdalarda verilmemelidir. Rotavirüs enfeksiyonu hariç bir kaç günde ishal toparlanıp normale dönmeye başlar.

İshal olan bebeklerin altının pişik olması muhtemeldir. Bu nedenle altının sık sık değiştirilmesi ve pişik önleyici kremler kullanılması önerilir.

İshal sendromu sık sık oluyorsa bebeğin beslenme düzenine dikkat edilmeli ve hijyen titizlikle sağlanmalıdır. Özellikle eller çok sık yıkanmalı ve hijyeni sağlanmalıdır. Biberonlar , mama tabağı ve kaşığı ve oyuncakları dezenfekte edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740