Bebeklerde İsilik Neden Oluşur?

BEBEKLERDE İSİLİK

Bebeklerin cildinde oluşan kızarık , kabarcık ve döküntülere isilik denir. Bu kızarıklıklar çoğunlukla vücudun katlanan bölgelerinde oluşur. Çoğunlukla yaz aylarında sıcaklığın artması ile belirti gösterir. Fazla kilolu bebeklerin vücudunda , boğum olan bölgelerde daha çok görülür. Boyun , bez bölgesi ve koltuk altları isiliğin en çok görüldüğü bölgelerdir. Yüzde , karın bölgesinde ve kollarda daha az rastlanmaktadır.

 

Bebeklerin aşırı terlemesi ve bu terlemenin deriden dışarı atılmaması isiliğe neden olmaktadır. Özellikle fazla kilolu bebeklerin cildinde hava almayan katlanmış boğumların fazla bulunması isilik oluşmasına neden olur. Bebeğe giydirilen giysilerin kalın olması bebeğin aşırı terlemesine ve isilik oluşmasına neden olmaktadır.

İsilik oluşmasını önlemek için ne yapılmalı?

İsilik oluşmasını önlemek için sıcak aylarda bebekler hergün yıkanmalıdır. Sıcak havalarda bebeklere çok kalın giysiler giydirilmemelidir. Bebeğinize aldığınız alt bezinin hava alan türden olmasına dikkat edin. Bebeğinizin vücudundaki hava almayan kıvrımlı bölgeleri havalandırmaya çalışın. Bebeğinizin terlediğini hissettiğinizde terini silin ve ılık banyo yaptırın. Bebeğinize pamuklu elbiseler giydirin. Uyurken üzerini çok kalın tutmayın.

Bebeklerde isilik tedavisi

İsilik tedavisinde bebeğin sık yıkanması gerekir. Yıkandıktan sonra pişik için kullandığınız kremleri sürebilirsiniz. Alerji ve kaşıntı için kullanılan kremlerden sürebilirsiniz. Banyo yaptırırken isilik bölgesini ılık suyla yıkayın. Ilık suyla yıkarken sabun vb. ürünler ve lif kullanmayın. İsilik bölgesi hassas olduğundan çabuk tahriş olabilir. Bebeğinizi serin yerde tutun. İsilik olan bölgelerin hava almasını sağlayın.

Tüm bunlara rağmen isilik iyileşmiyor ve ilerliyorsa doktora başvurun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740