Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

 

Yeni doğan bebeklerdeki kabızlık sorunu her iki bebekten birinde görülebilir. Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Anne sütünün içeriği bebeklerin kabızlık probleminde çok önemlidir. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda ve anne beslenmesinin yeterince sağlıklı olmadığı durumlarda bebeklerde kabızlık görülme olasılığı yüksektir. Bebeklerde gaz problemi kabızlık sorununa da yol açabilir. Gaz sancısı olan bebekler sürekli ağladığında karın kasları kasılır ve kalın bağırsağın sertleşmesine neden olur. Bu durum kabızlık problemini beraberinde getirir.

 

Kabız olan bebekler için ne yapılmalı?

Öncelikle anne sütünün kalitesini arttırılmalıdır. Emziren anne sindirim kolaylaştırıcı besinler tüketmelidir. Papatya çayı , anason çayı ve rezene çayı hem bebeğin gaz sancısını hafifletir hemde kabızlık oluşumunu önler. Bebeğinizin karın bölgesini sıcak tutun. Kalın bağırsağın yumuşaması için bebeğinizin karnına hafifçe masaj yapın. Elma yağı ile yapılan masajlar daha etkili olacaktır. Bebeğinizin kalın bağırsağının yumuşaması için fitil uygulayabilirsiniz.  Bebeğinizin karın bölgesini etkileyecek şekilde hafifçe egzersiz yaptırabilirsiniz.

Bebeğin poposundan içeri zeytinyağı ve benzeri ürünler kesinlikle sıkmayınız. Bebeklerin poposu hassas olduğu için tahrişe neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık (2 Yorum)

  1. sıvı tüketimini arttırın kabız yapan gıdaları (çikolata, muz vb.) tükettirmeyin

  2. her şeyi denedim sadece hafifliyor yine başlıyor acaba ne yapabilirim başka doktorada götürdüm ilaç veriyor iyi oluyor ilaç bitiyor yine aynı


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740