Bebeklerde Konak Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde konak hastalığı 

Yeni doğan bebeklerde sık görülen bir hastalık olan konak hastalığı , kafa derisinde görülen kabuklanma ve kızarıklık oluşumudur. Konak hastalığı bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermez. Kaşıntı , ağrı ve huzursuzluk hissi oluşturmaz. Konak hastalığı önlemi erken alınmalıdır. Aksi halde tüm kafa bölgesine yayılır ve seboreik dermatite dönüşür.

 

Bebeklerde konak hastalığının kesin bir nedeni bilinmesede bebeklerin bağışıklık sisteminin henüz gelişmemiş olmasından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Anne sütü emmeyen bebeklerde vitamin eksikliği ve gelişme problemleri ile birlikte saç derisinde konak hastalığı görülebilir. Yada herhangi bir nedenle bebeklerin saçlı derisinin enfeksiyon oluşturmasıdır. Bir başka sebebi anneden bebeğe geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde görülen cilt hastalığıdır.

Konak hastalığı bebeklerde saçlarının dökülmesine neden olabilir. Saç derisinde beyaz veya sarı pullanma ve kabuklanma görülür. İlerlediği durumlarda saç derisinde kızarıklık ve yaralara neden olabilir.

Bebeklerde konak tedavisi herhangi bir ilaca başlamadan en az bir ay en fazla üç aya kadar kendiliğinden iyileşir. Bebeklerde konak için özel üretilmiş şampuanları kullanabilirsiniz. Günlük olarak yıkanmalı ve nemli tutulmalıdır. Bebeğin saç derisinde oluşan kabuklanmaları kesinlikle kaldırmaya çalışmayın. Kendiliğinden düşmesi için yumuşak bir fırça ile hafif masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizin gözlerine zarar verecek yetişkinlerin kullandığı şampuanları kullanmayın. Kabuklanma olan bölgelere abartmamak kaydıyla az miktarda zeytinyağı veya badem yağı sürebilirsiniz. Kabuklanmayı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740