Bebeklerde Pamukçuk Nedenleri ve Tedavisi

BEBEKLERDE PAMUKÇUK

 

Pamukçuk, bebeklerin ağız içinde beyaz renkte bir tabaka oluşumudur. Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülmektedir. Pamukçuk bir mantar türüdür. Ağız içinde ve vajinal bölgede bulunan mantar türüyle aynıdır. Pamukçuk ciddi bir enfeksiyon değildir ancak bebeğin beslenmesini engelleyebilir. Bu nedenle tedavisi en kısa zamanda yapılmalıdır.

 

Bebeklerde pamukçuk hastalığına neden olan en önemli faktör anneden bebeğe geçişidir. Normal doğum esnasında anne vajinasindaki bakterilerin bebeğe geçmesi ve kuluçka döneminden sonra belirti göstermesidir. Bebeklerde herhangi bir enfeksiyondan dolayı antibiyotik kullanımı pamukçuğa neden olabilir. Antibiyotikler bağışıklık sistemini etkilediğinden mantar bakterilerinin meydana çıkmasına neden olur. Prematüre bebeklerde pamukçuk hastalığı daha fazla görülebilir.

Pamukçuk hastalığı için alınması gereken önlemler:

Bebeğin hijyenin çok önem verilmeli özellikle biberonlar ve başlıkları belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Anne meme başı hijyeni sağlanmalı ve pamuklu göğüs koruyucular kullanılmalıdır. Bebeklerin bünyesi hassas olduğundan bebeklere ağız yoluyla verilen her şeyin hijyeni titizlikle sağlanmalıdır. Bebek daha sık emzirilmelidir. Anne sütü emmeyen bebeklerde pamukçuk riski daha fazla olduğundan hijyene çok dikkat edilmelidir.

Pamukçuk hastalığı tedavisi

Pamukçuk hastalığının kendiliğinden iyileşmesi zaman almaktadır. Bebeklerin ağzına damlatılan mantar enfeksiyonu için üretilmiş damlalardan kullanılabilir. Anne göğüs ucunda ağrı hissediyorsa enfeksiyon anneyede bulaşmış olabilir. Bebek için kullanılan damladan anne göğsüne de sürülebilir. Pamukçuk enfeksiyonu tam olarak iyileşene kadar kullanıma devam edilir.

Kulaktan duyma sözlerle kesinlikle hareket etmeyiniz. Bebeğin ağzına karbonat sürmeyiniz. Farklı maddeler kullanmayınız. Bebeğin ağzına elle müdahale etmeyiniz. Doktorun verdiği ilaç dışında başka bir şey kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740