Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde pişik nasıl geçer?

 

Yeni doğan bebeklerin tuvalet ihtiyacını kendi kendine karşılayacağı zamana kadar pişik oluşması mümkündür. Bebeklerde pişiğe neden olan en önemli faktör bebeğin kakasıdır. Bunun yanı sıra kullanılan ıslak mendillerin kimyasal madde içermeleri ve kullanılan bebek bezlerinin içeriğindeki maddelerin bebeğinizin için uygun olmamasıdır.

Pişik olan bebekler bezlerini doldurduğunda rahatsız olurlar. Bebeklerde pişik oluşması uyku problemleri ve sürekli ağlama durumu oluşturur. Bebeğinizde sık sık pişik oluşuyorsa altını sürekli değiştirmeniz gerekir. Kullandığınız bez ve mendillerin bebeğinize uygun olması pişik oluşumunun önlenmesinde etkili olacaktır.

İshal sendromu, bebeklerde pişik oluşumuna neden olur. Eğer bebeğinize ishalse altını daha sık değiştirmeniz önerilir. Ayrıca antibiyotik kullanımı birçok bebekte pişik oluşturur. Antibiyotik kullanırken pişik oluşumunu engellemek için bebeğin poposunu yağlı kremlerle (merhemler) nemli tutmanız gerekir. Pişik oluşumunu büyük ölçüde önler.

Bebeğinizin poposunu ıslak kalması pişik oluşmasına neden olur. Islak kalan bebek poposunun mantar bakterisi için elverişli bir ortam olmasını sağlar. Bebeklerdeki pişik oluşumunun en önemli faktörlerindendir. Pişik diye bildiğimiz bebek poposundaki kızarıklık mantar enfeksiyonu olabilir.

Bebeklerde pişik nasıl geçer?

Pişik olan bebeğinize eczanelerde satılan kremlerden kullanabilirsiniz. Kortizon içeren kremler bebeklerin pişiklerinin daha kısa iyileşmesini sağlar. Yalnız kortizon içeren kremler fazla kullanıldığında cildi hassas hale getirir ve deride incelme oluşturur. Bu yüzden kortizon içeren kremleri 5 günden fazla kullanmamanız önerilir.

Pudra bebeğin poposunu kuru tutacaktır. Özellikle yaz aylarında pişik veya mantar olan bebeğinizin poposuna pudra dökerek kuru kalmasını sağlayabilirsiniz. Pudra kullanımında aşırıya kaçmak bebeğinizin poposunun çok kuru olmasına , kaşıntı ve alerji oluşmasına neden olur.

Çinko içeren pişik kremleri kullanabilirsiniz. Çinkonun özelliği iyileşmeyi hızlandırması ve vücuda diren kazandırmasıdır. Çinko kremlerinin koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bebeğinizin poposundaki pişikler için oldukça sağlıklı bir yöntemdir.

Eczanelerde pişik için oldukça çeşitli kremler bulabilirsiniz. Ancak bebeğinizin poposundaki pişik olmayabilir. Alerji , mantar veya egzamada olabilir. Bu yüzden eczanedeki pişik kremlerinin hepsini de deneseniz sonuç alamayabilirsiniz. En doğru yöntem hastalığı teşhis etmektir. Bebeğinizin poposundaki kızarıklıklar için doktora danışmanızda fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740