Bebeklerde Sarılık Nedenleri ve Tedavisi

BEBEKLERDE SARILIK

Sarılık , yeni doğan bebeklerin yüzde elliden fazlasında görülmektedir. Cilde sarı rengi veren bilirubin seviyesinin yükselmesi ve deride birikim oluşturmasıdır. İlk önce yüz bölgesinde daha sonra vücudun diğer bölgelerinde fark edilebilir. Erken doğan bebeklerin sarılığa yakalanması daha kolaydır. Erken doğan bebeklerin vücut sistemi tam olarak gelişmediğinden sarılık oluşması muhtemeldir.

 

Bilirubin maddesinin bebeklerde doğumdan önce anne karaciğeri temizler ve cildin uygun rengini oluşturur. Doğumdan sonra ise bebeğin karaciğerinin tam olarak gelişme gösterememiş olması bilirubin maddesinin ciltte birikmesine ve sarı rengin yoğunlaşmasına sebep olur. Bebeklerin sarılık olması karaciğerinin bozuk olduğu anlamına gelmez. Yeni doğan bebeklerinin gelişme döneminde bu tür problemler ortaya çıkabilir.

Bebeklerde sarılık oluşmasındaki diğer faktörler:

  • Annede şeker hastalığı olması
  • Bebeğin yeterince beslenememesi
  • Annenin hamilelik döneminde vitaminsiz kalması
  • Anne sütü sarılığı
  • Kan grubu uyuşmazlığı

Sarılık olan bebeklerin teşhis edilmesi için gözlerinin akına bakılmalıdır. Gözlerindeki beyaz bölge sararmış ise bebekte sarılık başlamış olur. Gün ışığında daha çok fark edilir. Önce yüz bölgesi ve gözlerin akı sararır , daha sonra vücudun diğer bölgelerine sararmaya başlar.

Sarılık olan bebekler daha çok uyur , ağlama tonu çok incedir ve kafasını geriye doğru atar. Sarılık ilerledikçe beyni etkiler ve zeka gelişimini yavaşlamasına , motor geriliği , işitme ve görme bozukluğu oluşturabilir.

Sarılık yeni doğan bebeklerde ilk 2 gün titizlikle takip edilmelidir. Bebeklerin gözlerinin akı sürekli kontrol edilmelidir. Özellikle erken doğan bebeklerin sarılık olma riski fazla olduğundan daha titiz davranılması gerekir.

Bebeklerde sarılık tedavisi:

Yenidoğan bebeklerde sarılık tedavisi için bebek özel küvezlerde kontrol altına alınır. Bebek bol ışıklı bir ortamda bulundurulur. Bebek 4 saatten fazla uyutulmamalıdır. Her iki saatte bir emzirilmelidir. Hastanede uygulanan fototerapi tedavisi ile iyileşme mümkündür. Bebeğin parlak ışığa maruz bırakılması durumudur. Bebeğin gözlerinin etkilenmemesi için gözleri bantla kapatılır. Hastaneden ayrılmadan bebeğin sarılık testine tekrar bakılır. Azalma olmuşsa taburcu edilebilir.

Taburcu işleminden sonra yinede kontroller sağlanmalıdır. Bebekte sarılık hali devam ediyor ve çok uyuyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740