Yenidoğan Bebeklerin Uyku Sorunu

Bebeklerde uyku problemi

 

Bebeklerde yaygın olarak görülen uyku problemi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Yeni doğan bebekler ilk haftalarda oldukça sakin ve rahat uyku uyuyabilirler. Birkaç hafta sonra  bazı bebeklerin daha kısa sürede uyandıkları görülmektedir. Bunun bazı sebepleri vardır.

İlk olarak bebeğinizde gaz problemi olabilir. Gaz sancısı olan bebek rahatsızdır ve uykuya dalmada güçlük çeker. Bebek uykudayken gaz sancısı oluştuğunda ise bebeğin daha kısa sürede uyanmasına sebep olur.

 

Altının dolu olması bebeğin rahatsız olmasına ve daha kısa sürede uyanmasına sebep olur. Birde bebekte pişik varsa altını ıslattığı zaman idrardan dolayı yanma hissi oluşur. Pişikten rahatsız olan bebek daha çabuk uyanacaktır.

 

Bebek kundaklama bebeklerin rahat uyku uyumalarını sağlar. Kundaklanan bebek kendini anne karnındaki kadar rahat hisseder. Uykudayken sıçrayıp uyanma problemi kundaklayarak giderilebilir.

Bebekler anne karnındayken tam tersi bir durum söz konusudur. Anne hareketliyken bebek uyur. Anne uyumak için yattığında bebek hareketlenir. Bebek doğduğu da ise tam tersi durum oluşturulmalıdır. Gece uyurken sessiz ve sakin bir ortam gündüz ise daha sesli ve hareketli bir ortamda uyutmak faydalı olacaktır.

Anne kokusu bebeğin uyuması için oldukça elverişli bir ortamdır. Özellikle yeni doğan bebekler anne kokusunu aldıklarında kendilerini daha güvende hisseder ve daha rahat bir uyku uyuyabilirler. Anneden ayrı olarak beşikte yatırılan bebeklerin daha sık uyandığı görülmüştür.

Bebeklerin uyku seti rahat olmalıdır. Yastıksız olarak uyutulmaları sağlık açısından ve rahat bir uyku uyumaları açısından önemlidir.

Bebeğin uyuduğu ortamın sıcaklığı uygun olmalıdır. 20 ve 24 derece arası sıcaklık bebeğin sağlıklı uyuması için önemlidir.

Sallanan bebekler daha çabuk uyur. Anne karnındaki bebeğin daha çok anne hareketliyken uyuyor olması   doğduktan sonrada  bebeğin sallanması anne karnındaki hareketlilik ortamında algıladığı ve daha çabuk uyuduğu gözlemlenmiştir.

Yeni doğan bebekler ortalama günde 18 saat uyurlar. 6.aydan sonra bu ortalama 10 ila 12 saate düşmektedir. Yeni doğan bebekler gece ve gündüz ayrımı yapmadan sürekli uyumayı tercih ederler. Bu durum ileriki aylarda daha da düşer.

Bebeklerde kesintisiz gece uykusu 3 yaştan sonrasında görülmektedir. 3 yasa kadar geceleri uyanma devam eder.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740