Bebeklerde vücut ısısı kaç derece olmalıdır?

bebeklerde-vucut-isisi-olcmek

BEBEKLERDE VÜCUT SICAKLIĞI

Vücut sıcaklığı insanın temel yaşam fonksiyonlarından biridir. Vücuttaki hücrelerin ve organların görevlerini yerine getirebilmeleri için vücudun belirli sıcaklıkta kalması gereklidir. Vücudun sıcaklığını beyindeki hipofiz bezi dengeler. Gelişim çağındaki bebekler vücut sıcaklığını tam olarak dengeleyemezler. Bu nedenle bebeklerde ani vücut ısısı değişiklikleri görülebilmektedir.

Bebeklerde vücut ısısını kontrol altına almak için dikkatli olunmalıdır. Bebeklerin kıyafetleri dikkatli seçilmeli ve oluşabilecek vücut ısısının değişimleri engellenmelidir. Yetişkin bir insan vücudunda vücut ısısı 35 ile 43 derece arasında değişkenlik gösterebilir. Bu ısılarda vücut fonksiyonları yerine gelir. Ancak vücut ısısının 35 dereceden aşağıya düşmesi ve 43 dereceden fazla olması yaşam fonksiyonlarını etkiler ve sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bebeklerde ise vücut sıcaklığı belirli seviyede kalmalıdır. Hassas bünyeli bebekler yüksek vücut ısısını kaldıramayabilir. Vücut ısısı yükseldiğinde bebeklerde havale geçirme riski artar.

BEBEKLERDE VÜCUT ISISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Yenidoğan bebeklerde yaşam fonksiyonları tam olarak gelişmediğinden vücut ısısında değişimler görülebilir. Ayrıca bebekler fazla uyku uyuduklarından ve hareketsiz kaldıklarından vücut ısıları düşebilir.

İnsan vücudunun yapısı ve gece gündüz farkı vücut sıcaklığında değişiklik gösterir. Vücut sıcaklığı sabah saatlerinde düşük, aksam saatlerinde ise yüksektir. Bebeklerde bu durum göz önünde bulundurularak giydirilecek giysiler önemle tercih edilmelidir.

BEBEKLERDE VÜCUT ISISININ ÖLÇÜLMESİ

Bebeklerde vücut ısısı 5 farklı bölgeden alınabilir. Alından, kulaktan, koltuk altı, ağız ve makat bölgesi olmak üzere her farklı termometreler kullanılarak ölçülür. Her bölgenin kendine özgü sıcaklık derecesi vardır.

Günümüzde sıcaklık ölçmek için kullanılan termometrelerin bir çoğu elektroniktir. Eski dönemlerde kullanılan cıvalı termometreler kırılma ve zehirlenme riski taşıdığı için sağlık bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Dijital termometreler ölçüm esnasında yapılan herhangi bir yanlış olmadığı müddetçe doğru sonucu verecektir.

BEBEKLERDE VÜCUT SICAKLIĞININ ÖLÇÜLDÜĞÜ BÖLGELER

Koltuk altı (Aksiller bölge)

Koltuk altı ısısı normal değeri 36-37 ° dir. Elektronik termometreler ile ölçüm yapılır. Bebeklerde ateş ölçülürken en çok tercih edilen bölgedir. Koltuk altından ölçüm yaparken ıslak olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca koltuk altında herhangi bir enfeksiyon ve kızarıklık durumu varsa doğru sonuç alınamayabilir. Koltuk altı ölçümünde en az 3 dakika beklenmelidir. Çok zayıf çocuklarda koltuk altından sağlıklı sonuç alınamayabilir. Zayıf çocuklarda ağızdan ölçüm tercih edilmelidir.

Ağız (oral bölge)

Ağız bölgesinden bebeklerde ateş ölçümü yapmak pek mümkün olmayabilir. Çoğunlukla 5 yaş ve üzeri çocuklarda kullanılan yöntemdir. Termometrenin uç kısmı ağzın ortasına gelecek şekilde yerleştirilir. Ölçüm öncesinde çocuğun soğuk yada sıcak besinler tüketmemiş olması gerekmektedir. Ağız bölgesinden yapılan ölçümün normal değeri 36,5-37,5° arasıdır.

Kulak (timpanik bölge)

Kulaktan ateş ölçmek için kulaktan ateş ölçebilen dereceler kullanılır. Kulağın iç kısmına yerleştirilir ve daha sonra düğmesine basılarak saniyede ölçüm yapılır. Güvenilir olan bölgelerden biridir. Kulaktan ölçüm yapılırken kulak kirinin ve kulak akıntısının olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kulak enfeksiyonu olan bebeklerde kulaktan ateş ölçüldüğünde fazla gösterebilir. 36,5-37,5° arası normaldir.

Alından ateş ölçmek

Alından ateş ölçmek bebeklere en çok tercih edilen kolay ve pratik bir yöntemdir. Alından ateş ölçebilen dijital termometreler ile ölçüm yapılır. Derece alına tutulur ve ölçüm düğmesine basılır. Hastanelerde en çok kullanılan ateş ölçme yöntemidir. 36-37° normaldir.

Makat (rektal bölge)

Bebeklere ve çocuklara verecek rahatsızlık nedeniyle çok tercih edilmeyen bir ateş ölçme yöntemidir. Dijital derece ile ölçüm yapılır. Koltuk altı, ağızdan ve kulaktan sağlıklı sonuç alınmadığı durumlarda bu yöntem kullanılır. Genellikle zayıf çocuklarda tercih edilen ateş ölçme yöntemidir. Rektal bölgenin normal ısısı 37-38° arasında değişebilir. Rektal bölgede herhangi bir rahatsızlık var ise (basur, yırtılma vb) ölçüm yapılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740