Bebeklere anne sütü verilmemesi gereken durumlar!

bebek-neden-emzirilmez

ANNE SÜTÜ

Sağlıklı bir annenin bebeğine verdiği en kıymetli besin anne sütüdür. Anne sütünün bebeğe önemli yararları haricinde verilmemesi gereken durumlar vardır.

Emziren annelerin sağlık durumu sütün oluşumunu ve içeriğini doğrudan etkileyebilir. Örneğin ruhsal bozukluk yaşayan anneler bebeğine  sağlıklı süt veremeyebilir. Anne sütünün emzirilmeyeceği veya ara emzirmeye ara verileceği bazı durumlar vardır.

ANNE SÜTÜNÜN EMZİRİLMEMESİ GEREKEN DURUMLAR!

İlaç kullanımı

Kana karışan ilaçlar doğrudan anne sütü ile bebeğe geçmektedir. Emziren annenin kullandığı bazı ilaçlar sütün kalitesini ve yapısını etkilemekte ve bebeğe zararı dokunabilmektedir. Emziren anneler doktora gittiğinde emzikli olduğu doktora bildirilmelidir.

Uyuşturucu ve radyoaktif madde kullanımı

Uyuşturucu ve radyoaktif maddeler anne sütünü bebek için kullanılamaz hale getirir. Bu maddeleri kullanan veya bu maddelere maruz kalan emziren anneler kesinlikle emzirmemelidir.

AİDS virüsü

Hamilelik döneminde veya hamilelik öncesinde AIDS testi yapılır. AİDS virüsünün varlığı burada anlaşılacaktır. Vücudunda AIDS virüsü bulunan anneler emzirmemelidir.

Galaktozemi

Galaktozemi metabolik bir hastalıktır. Galaktozemi hastalığı bulunan annelerin emzirmemesi gerekir.

Ruhsal bozukluklar

Emziren annelerde ciddi derecede ruhsal bozukluk var ise ve ilaç tedavisi uygulanıyorsa anne sütü bebek için kullanılamaz hale gelir. Ruhsal bozukluğu bulunan ve tedavi gören anneler bebeklerini emzirmemelidir.

ANNE SÜTÜNÜN GEÇİCİ OLARAK KESİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Kısa süreli ilaç tedavisi

Bazı ilaçlar emziren anneler için uygun değildir. Bu tür ilaçları kullanmak zorunda kalan anneler ilaç vücuttan atılıncaya kadar emzirmeleri sakıncalıdır. Örneğin gebelik önleyici ertesi gün ilaçlarının kullanımında ilacın prospektüs bilgisinde belirtilen süre içinde süt sağılıp atılmalıdır. Sütün sağılıp atılması süt oluşumunun kesilmemesi ve içeriğinin etkilenmemesi açısından önemlidir.

Kemoterapi veya ağır ilaç tedavisi gören anneler belirli bir süre emzirmemelidir.

Çeşitli kimyasallara maruz kalmak

Emziren anneler deterjan vb kimyasal ürünlere maruz kaldığında belirli bir süre emzirmemelidir. Deterjan zehirlenmesi belirtileri görüldüğünde anne sütü bu durumdan etkilenerek yapısı bozulabilir.

Alkol alma

Emziren anneler alkol aldığı durumlarda en az 2 saat boyunca bebeğini emzirmemelidir.

Ateşli anne sütü

Emziren anneler ateşli hastalık dönemlerinde bebeğini emzirmemelidir. Bu durumlarda süt sağılıp atılmalıdır.

Hepatit

Vücudunda hepatit virüsüne rastlanan anneler emzirmemelidir. Böyle durumlarda bebeklere bağışıklık güçlendirici aşı yapılır. Sonrasında bebek emzirilebilir.

Sigara kullanımı

Sigara kullanımı emzirmeye engel değildir. Ancak emziren annelerin sigara kullanımı sağlıklı süt oluşumunu engeller. Sigara içerisinde bulunan ve kana karışan maddeler anne sütü vasıtası ile bebeğe geçer ve zararlı etkilerini bebeklerde gösterir. Sigara kullanan emziren annelerin bebeklerini emzirmesi durumunda bebekte sağlık problemine neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte ve emzirme döneminde sigaradan uzak durulması önemlidir.

Sonuç olarak her bebeğin sağlıklı anne sütüne ihtiyacı vardır. Bebeklerin sağlıklı anne sütü ile beslenmesi anneye, bebeğe, topluma ve aileye fayda sağlamakta ve bebeğin ileri yaşlardaki sağlığına olumlu yönden katkıda bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740