Bebeklerin İlk Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Yeni doğan bebeklerde rutin kontrollerin başında kalça çıkığı ve işitme testi öncelik verilen testlerdir. Çoğu uzman görüşlerinde göz kontrolünün de ilk 6 ay içerisinde olması gerektiğini öngörülmektedir. İlk aylarda kırmızı ışık yansıma testi bebek için rutin testtir. 6 aydan sonra nesneleri takip etme yeteneği testi gerçekleştirilmelidir.

2-4 yaş aralığında detaylı görme testleri ile kontrollere devam edilmektedir.  9 yaşına kadar yılda 1 kez mutlaka göz muayenesi yaptırılmalıdır. Bu dönemde görülen birçok hafif ya da ağır hasarlardan bebeğinizi tedavi ile kurtarabilirsiniz.

GÖZLE GÖRÜLEN ANORMAL BOYUTTA DEĞİŞİMLERDE BEKLEMEDEN DOKTORA DANIŞIN

Rutin kontrollerin haricinde iki göz arasında belirgin boyut farkı, belirgin göz bebeği kayması, şaşılık gibi durumlarda beklemeden göz doktoruna başvurulmalıdır. Gelişen teknoloji sayesinde uygun tedavi yöntemleri ya da ameliyat ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

BAZI GÖZ HASTALIKLARINDA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Göz tembelliği, katarakt gibi birçok ciddi sorunu ilk aylarda yapılan muayene ile önleyebilirsiniz. Bebeklerin ilk yıllarda kendini ifade edememesi bazı ciddi hastalıkların geç tespitine yol açabilmektedir. Günümüzde var olan yüksek teknolojili cihazlar sayesinde ifade yeteneğine gerek duymadan ağır göz hastalıklarını teşhis edebilmek artık mümkün. Yüksek hassasiyete sahip bu cihazlar en küçük belirtiyi bile algılayıp teşhis koyabilmektedir. İlk yıllarda gelişen bu tip hastalıklar okul çağına da etki etmektedir.

GÖRME SORUNLARI KOLAY BELİRLENEMEYEBİLİR

Anne babaların ilk yıllarda bebeklerini düzenli takibi çok önemlidir. Görme sorunları diğer hastalıklara göre belirgin belirtilere sahip değildir. Anne babalar ilk aylardan sonra mutlaka bebekleriyle göz teması kurup kuramadıklarını kontrol etmelidir. Ancak bebeğiniz sık sık göz kırpması, sık sık düşme gibi belirtiler varsa görme bozukluğu olması ihtimaldir. Görme bozuklukları ileri dönemlerde göz tembelliği ile sonuçlanabilmektedir. Bu durum da gelecekte okul çağına  etki ederek çocuklarda öğrenme geriliğine neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740