Beden Ve Ruh Sağlığının İlişkisi

Beden Ve Ruh Sağlığının İlişkisi

 

Depresyon ve diğer fiziksel sağlık durumları sağlık üzerinde ayrı fakat benzer bir etkiye sahiptir. Örneğin, kalp hastalığı ve depresyon kombinasyonunun sonuçları, sadece kalp hastalığı olan kişilerin durumundan daha da kötü sonuçlara sahiptir.
Hem depresyon hem de fiziksel sağlık sorunları olan hastalar özellikle risk altındadır: Fiziksel problem, semptomları  maskeleyerek veya taklit ederek depresyonun değerlendirilmesini ve tedavisini zorlaştırabilir.

Kalp Hastalıkları ve Depresyon 

Londra Psikiyatri Enstitüsü kronik hastalığı olan hastalarda depresyon oranının normalden üç kat daha yüksek olduğunu bildiriyor. “Depresyon ve kronik bedensel hastalık birbiriyle karşılıklı ilişkidedir: Birçok kronik hastalık depresyonun daha yüksek oranlarda olmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel sağlığa da olumsuz etki gösterir.”

Fiziksel hastalıklarla sonucu ortaya çıkan depresyonun, kendiliğinden oluşan depresyondan daha az teşhis edildiği bilinmektedir. Dünyada bedensel hastalıklara yakalananlar arasında depresyonun, fiziksel olarak hasta olan hastalara bakım veren profesyoneller tarafından göz ardı edilmesi muhtemeldir deniliyor Dünya Psikiyatrisi dergisinde.
Çünkü sağlık profesyonelleri, genellikle konsültasyonun nedeni olan ve beraberinde gelen depresyonun farkında olmayabilirler.

Tedavi 

Tedavi için birinci basamak hekimin, hasta için genel sorumluluğa sahip olmasıdır, ancak bir vaka yöneticisi ve bir akıl sağlığı uzmanı (psikiyatrist veya klinik psikolog) daha fazla destek sağlamalıdır.

Daha az şiddetli depresyon, herhangi bir fiziksel engeli dikkate almak için modifiye edilmiş, uyku ve fiziksel aktivite ile ilgili yaşam tarzı tavsiyeleriyle yardımcı olabilir. Diğer tedaviler bilişsel davranışçı terapiyi, kendi kendine yardım programı, bilgisayar tabanlı veya terapistle gruplar halinde veya tek tek içerir.

Bazı antidepresanlar,  migren için reçete edilen serotonin reseptörü agonistleri veya Parkinson hastalığı için monoamin oksidaz inhibitörleri ile daha az çalışırlar. Fiziksel olarak hasta kişilerde trisiklik ve St. John’s wort gibi daha eski antidepresanlardan kaçınılmalıdır, çünkü bunların her biri diğer ilaçlarla çok çeşitli etkileşimlerle ile beraberdir.

blank

2003 tarihli çalışmada, artrit hastalarında depresyon tedavisinin artrit ile arasındaki ilişki ağrı yoğunluğunun artmasına, artrit nedeniyle günlük aktivitelere daha az müdahale edilmesine ve genel sağlık durumu ile yaşam kalitesinin daha iyi olmasına neden olduğu bulunmuştur.

Sonuç olarak hem fiziksel hem de depresyon gibi mental hastalığa sahip olan kişilerin sadece tek bir hastalığa sahip olanlar arasında daha büyük riskin altında olduğu anlaşılıyor. Bundan dolayı fiziksel hastalığa sahip olan kişilerin beden ​​​​​ve ruh durumu göz ardı edilmemeli ve düzenli olarak takip edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740