Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı (disk hernisi)

Bel fıtığı omurgalar arasındaki disklerin çeşitli nedenlerden dolayı yerini kaybederek bacaklara giden sinirleri sıkıştırması sonucu oluşan ağrılı bir hastalıktır. Bacaklarda ağrı ve uyuşma , hareket etmekte güçlük  ve yürürken zorlanma başlıca belirtileridir. Bel fıtığı ilerlediği takdirde idrar kaçırma , cinsel iktidarsızlık ve çabuk yorulma gibi durumlara yol açabilir.

 

Bel fıtığı tıp dilinde disk hernisi olarak adlandırılır. Bel fıtığı kadın erkek gözetmeksizin herkeste olabilir. Genellikle bel fıtığı 30 yaşından sonra belirti gösterir. Uzun boylu insanların kısa boylulara göre bel fıtığına yakalanma riski daha yüksektir.

Bel fıtığı ağır işlerde çalışan kişilerde yaygın olarak görülür. Ağır kaldırmanın ve bel bölgesindeki omurga kemiğini zorlayacak ani hareketlerin yapılması bel fıtığının sebepleri olabilir. Hareketsiz kalan kişilerde bel fıtığı görülme olasılığı yüksektir. Ev hanımları ve masa başı işte çalışanlarda bel fıtığı görülebilir. İşinden dolayı uzun süre ayakta kalan kişilerde bel fıtığı olasılığı yüksektir.

Aşırı kilo bel fıtığı riskini yükseltir. Aşırı kiloların büyük bölümü omurga kemiğine dayanmaktadır. Ağırlık baskısı sonucu disklerin deforme olması ve yerini kaybetmesi sonucu disk hernisi oluşur. Disk hernisi diskin yerini kaybetmesi anlamına gelir.

Hareketsizlik bel fıtığı nedenlerindendir. Hareketsiz kalan insanların dokuları daha zayıf ve kaslar yeterince güçlü olmadığından bel fıtığı görülme riski yüksektir.

Günlük yaşantımızda ani hareketler esnasında ve ağır kaldırırken dikkat edilmemesi sonucunda disk kayması yani bel fıtığı oluşur. Günümüzde bel fıtığı en çok bu iki faktörden dolayı kaynaklanmaktadır. Ağır kaldırırken dikkat etmeli, özellikle yerden ağır kaldırmak daha tehlikelidir. Yerden ağır kaldırırken yükü direk olarak bel bölgesine vermemeli dizleri kırarak yükü eşit miktarda vücuda dağıtmak gerekir. Özellikle spor yaparken ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Isınmadan ağır kaldırmak ve vücuda birden yüklenmek doğru değildir.

fitik2

Bel fıtığının önlemek için düzenli egzersiz etkili olabilir. Bel fıtığını oluşturan ağır yük kaldırma ve ani hareket etme etkenlerinden vücudu korumak gerekir. Özellikle yerden ağır kaldırırken dizler kırılıp kaldırılmalıdır.

Bel fıtığı teşhisi koymak günümüz teknolojisinde oldukça kolaylaşmıştır. Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile kolaylıkla bel fıtığı teşhisi konulabilir.

 

Bel fıtığının tedavisi sinire yaptığı basıncın derecesine bağlıdır. Bel fıtığı başlangıç aşamasında ise yani bacakta şiddetli ağrı ve uyuşma yoksa dikkatli davranarak bel fıtığı ilerlemesi önlenebilir. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla rahatlama sağlanır. Bel fıtığı olan kişilerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu hususlardan bazılari şunlardır:

Bel fıtığında dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Hasta kesinlikle kilo almamaya dikkat etmesi gerekir
 • Ağır yük kaldırmaması ve ani hareketlerden kaçınması gerekir
 • Bel kısmını zorlayacak şekilde kollarını yukarı kaldırması sakıncalıdır
 • Bel fıtığı olan hasta ortopedik yatak ve yastık kullanmalıdır
 • Bel bölgesini sıcak tutmalı , soğuktan kaçınmalıdır
 • Uyuma pozisyonuna dikkat etmelidir
 • Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalıdır
 • Stres ağrıyı arttırdığı için stresten mümkün olabildiğince uzak durmalıdır
 • Bağdaş kurarak oturmak beli çok zorlayacağından sandalye veya oturak tercih etmelidir
 • Belin bükülmesini sağlayacak hareketlerden kaçınmalıdır
 • Yerden en ufak bir şey alacak olsa bile eğilerek değil çömelerek alması gerekir.
 • Hasta uzun sure oturmamalı ve oturduğu esnada bel bölgesini destekleyecek şekilde yastık kullanmalıdır.

Bel fıtığı olan hastanın yapması gerekenler:

 • Egzersiz hareketleri bel fıtığı ağrılarını rahatlatır
 • Yarım saatten fazla hareketsiz kalmaması tavsiye edilir
 • Ortopedik yatak kullanılmalıdır
 • Korse vb. aletler ile belin sabitlenmesi sağlanabilir

Bel fıtığı ilerlediği takdirde kullanılan ilaçlarda belli bir süre sonra işe yaramayabilir. Fizik tedavi yöntemleri doktor gözetiminde uygulanabilir. Ameliyat en son çare olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? (1 Yorum)

 1. 20 seneden beri bel fıtığı hastasıyım ben anladım ki bu işin kesin bir çözümü yok sadece dikkat ederek ağrı oluşmasını önleyebilirsin gerisi boş


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740