Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

BEL SOĞUKLUĞU (GONORE)

Bel soğukluğu bakterilerin neden olduğu , erkeklerde idrar kanalında , kadınlarda rahim ağzında görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalıkta cinsel organdan akıntılar gelir. Bel soğukluğu idrarda yanma , akıntı ve kasıklarda ağrı yapabilir. Genellikle kadından erkeğe bulaşan bir hastalıktır. Kadınlarda bel soğukluğu fark edilemeyebilir. Hastalık taşıyıcı olarak kalırlar. Ama erkeklerde cinsel organdan akıntılar ve ağrı gibi rahatsızlıklara sebep olur.

 

Kadınlarda adet düzensizliği , idrarda kötü koku ve iki adet arasındaki kanamalar bel soğukluğunun nedeni olabilir. Tedavi edilmemesi durumunda iltihap diğer bölgelere yayılabilir ve dış gebeliğe sebep olabilir.

BEL SOĞUKLUĞU NASIL BULAŞIR?

Bel soğukluğundan korunmak için tek eşlilik önemlidir. Birden fazla kadınla beraber olmak bel soğukluğuna yakalanma riskini arttırır. İlişki sırasında kondom kullanmak bulaşıcı hastalıkları büyük ölçüde önler.

BEL SOĞUKLUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bel soğukluğu için antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bel soğukluğu neden olan bakteriler bazı antibiyotik gruplarına karşı dirençli olduğu için doktor tavsiyesine göre alınmalıdır.

Bel soğukluğuna neden olan bakteriler vücutta tamamen yok olana kadar cinsel ilişkiye girilmemesi sağlık açısından önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740