Bergamot nedir? Faydaları nelerdir?

Bergamot nedir?

Bergamot, içi limon görünümlü dışı ise armut görünümlü ve yeşil renkli bir meyvedir. Bergamot ağacının anavatanı Hindistan’dır. Diğer ülkelerde ise yetiştirilmektedir. Koyu yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri bulunur. Ülkemizde ise doğu Akdeniz kıyılarında yetiştirilmektedir.

Bergamot meyvelerinin kabuklarından elde edilen bergamot yağı parfümlerde ve kozmetik sanayinde koku verici olarak kullanılır. Öz suyundan ise sitrik asit ve kalsiyum sitrat elde edilir. Çaylarda, hoş koku vermesi için kabukları kullanılır. Ayrıca bergamot meyvesinin reçeli de yapılmaktadır.

Bergamot meyvesinin faydaları

Bergamot meyvesi ağızdaki kötü kokuya neden olan bakterilerin azalmasını sağlar.

Bergamot meyvesi tüketildiğinde mide rahatlar. Hazımsızlık ve kabızlık sorunu çekenler için bergamot meyvesi önerilmektedir. Bergamot meyvesinin hoş kokusu mide bulantısı bastırır.

Bergamot meyvesi grip ve soğuk algınlığında vücudun direncini artırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı tüketilebilir.

Öksürük ve nefes darlığı şikayetlerinde bergamot meyvesi tüketilebilir.

Baş ağrısı ve migren ağrılarının hafifletilmesinde bergamot meyvesi tüketilebilir.

Bergamot meyvesi stresi azaltır. Bergamot meyvesi vücudu rahatlatır ve gevşetir.

Bergamot meyvesi vücudun doğal savunma sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur. Bakteri ve virüslerin vücuda zarar vermesini engeller.

Bergamot meyvesi vücut ısısını düşürücü özelliği vardır. Ateşli hastalıklarda bergamot meyvesi tüketilebilir.

Bergamot meyvesinin idrar sökücü etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi kilo vermeye yardımcı olabilir. Günlük su tüketimini artırarak bergamot meyvesinin idrar sökücü etkisi ile zayıflama gerçekleşebilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Guarana Nedir? Guarana Kremi İnceltir mi? başlıklı makalemizde guarana kremi, Guarana meyvesi ve inceltici hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın