Bergamot Yağı nın Vücut Sağlığına Katkıları

bergamot

Bergamot Yağının Vücut Sağlığına Katkıları

Bergamot Yağı Nasıl Elde Edilir?

Bergamot Yağının Vücut Sağlığına Katkıları: Bergamot kendisi gibi  turunçgillerden olan, benzerlikte  limon ve portakal arasında sayılan bir meyvedir. Bergamot yağı, Batı Hindistan kökenli olup, Sedef otugiller ailesinden olan bu meyvenin kabuklarının sıkılmasıyla elde edilir.

Bergamot Yağının Faydaları


Bergamot yağının faydalarından en yaygın olanı, antidepresan özelliğinin olmasıdır. Yorgunluk, çaresizlik duygusu, depresyon, üzgün ve hüzünlü ruh hali, iştahsızlık gibi durumlarda, uyarıcı özelliğiyle kan dolaşımına etki ederek tazelik, enerji yoğunluğu ve sevinç hissi uyandırır. Ele damlatılan 2-3 damla bergamot yağı nefes alınıp verilerek solunur.

– Ferahlatan kokusu strese iyi geldiği için, stres kaynaklı uykusuzlukta da etkisini gösterir. Gevşetici olarak kullanılabildiğinden dolayı stres ve kaygıyı azaltır. Karın bölgesi 2-3 damla bergamot yağıyla ovulur.

-Metabolizmayı hızlandırır, sindirime yardımcı olur ve besinlerin emilimini kolaylaştırır. Gıdaların kolay parçalanmasını sağlar. Bağırsaktaki kasılmaları uyardığından sindirimi hızlandırır.

-Mikrop öldürür, virüs ve mantarların üremesini engeller. Kolon, böbrek, bağırsak enfeksiyonlarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğinden faydalanmak için çayı içilebilir ya da bergamot yağı özü ayaklara, boğaza ve karna sürülebilir.

Bergamot yağının vücuda yararları arasında ağrılara iyi gelmesi de sayılabilir. Kas ağrılarında, incinme ve burkulmalarda, baş ağrısında etkili bir yöntemdir. Beş damla bergamot yağıyla sorunlu bölge ovulur.

-Ciltte oluşan yara izlerini, akne ve enfeksiyonlardan oluşan tahrişleri en aza indirgemek için kullanılır.10 damla bergamot yağı sıcak banyo suyuna eklenir. Bergamot yağı özü banyosu stresi azaltırken, tansiyonu da dengeler.

-Bergamot yağı Parfüm olarak kullanılabilir. İster tek başına, ister sandal ağacı, sedir ağacı, yasemin, limon gibi diğer güzel kokulu yağlar birleştirilerek koltuk altına bir iki damla şeklinde uygulanabilir ya da hazır olan parfümlerin içine damlatılabilir.

-Dişlere direk sürmek ya da diş macununun içine damlatarak kullanmak suretiyle, dişlerinizi çürüklerden korur ve mikroplardan uzaklaştırır. Gargara olarak kullanımı da önerilen bir yöntemdir.

-Son olarak da tetanozdan koruma özelliğinden bahsedebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740