Beta Karoten

Beta karoten nedir?

Beta karoten birçok sebzede bulunan ve bu sebzelere rengini veren bir maddedir. Beta karoten vücuda gerekli olduğunda karaciğerde A vitaminine dönüştürülür. Cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Antioksidan özelliği sayesinde özellikle cilt hücrelerini yeniler.

Beta karoten hangi besinlerde bulunur?

Beta karoten en çok su yosununda bulunmaktadır. Bunun yanında koyu yeşil ve turuncu sebzelerde bulunur.

Havuç

Ispanak

Lahana

Kayısı

Biber

Marul

Beta karotenin faydaları

Cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Özellikle yaz aylarında etkili olan UV-A ışınları cilt sağlığı açısından olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Açık tenli kişiler güneşin zararlı ışınlarından daha fazla etkilenirler. Beta karoten UV-A ışınlarının neden olduğu zararlı etkiler azalmaktadır.

Antioksidan özelliği sayesinde ciltteki hücreleri yenileyerek cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Cildin renk tonunu ayarlar ve vitiligo gibi cilt hastalıklarından korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıkların vücuda olan zararlı etkilerini azaltır.

Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. Damarları yumuşatarak kan akışını rahatlatır. Damar sertliği oluşmasını engeller. Kötü kolesterolün yükselmesi ile oluşan damar tıkanıklığının önlenmesinde kullanılabilir.

Beta karoten ve kanser riski!

Özellikle ek olarak beta karoten alan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Genetik yapısı kanser hastalığına yatkın olan kişilerin ek olarak beta karoten kullanması doğru bulunmamıştır. En önemlisi akciğer kanseri riski olan kişilerde kullanılmaması gerekir. Kronik akciğer hastalığı ve astımı bulunan kişilerin ve sigara kullananların ek olarak beta karoten almaması gerektiği kanaatine varılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740