Betadine (Batikon) krem nedir? Ne için kullanılır?

Betadine krem nedir?

Betadine krem, yara, sıyrık ve yanıkların tedavisinde kullanılabilen antiseptik yani mikrop öldürücü özelliği bulunan yağlı bir kremdir. Yara yerinin mikroplardan arınmasını sağlar ve enfeksiyon oluşmasını önler. Antiseptik dezenfektan özelliğe sahip olan betadine krem povidon iyot karışımı ile etki göstermektedir.

Antiseptik solüsyonlar (batikon, betadine, biokadin vb.) ile etki bakımından biraz daha farklı olabilir. İçerik olarak aynıdır, ancak betadine yağlı krem olması sebebiyle deride daha fazla kalarak etkinliğini daha uzun süre gösterebilir. Betadine yağlı krem vücutta her bölge için uygundur. İçeriğinin yağlı olması sebebiyle yüz bölgesi gibi hassas bölgelerde rahatsızlık verebilir.

Betadine yağlı krem özellikleri

Antiseptik: Betadine yağlı krem antiseptik özelliği sayesinde yara, sıyrık ve yanıklarda enfeksiyon oluşmasını önler ve yara yerinin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Antiviral: Betadine yağlı krem antiviral özelliğe sahiptir. Cilt üzerinde meydana gelen viral hastalıklarda (uçuk, zona vb) kullanılabilir.

Antifungal: Betadine yağlı krem ciltte meydana gelen mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir. Antibakteriyel özelliği sayesinde mantar bakterilerini etkisiz hale getirir ve cildin onarılmasını sağlar.

betadine (battikon) krem

Betadine yağlı krem hangi durumlarda kullanılır?

Yara yeri dezenfeksiyonu: Betadine yağlı krem yara yerinin yabancı maddelerden temizlenmesi için kullanılır. Yabancı maddelerin enfeksiyon oluşturmasını engeller.

Tahrişlerde: Betadine yağlı krem herhangi bir kaza sonucunda oluşan sıyrık ve tahrişlerde enfeksiyon riskini önlemek amacı ile kullanılabilir. Tahriş olan bölgenin kabuklanmasını sağlar ve enfeksiyon kapmasını önler.

Yanık: Betadine yağlı krem yanık tedavisinde kullanılabilir. Yanık olan bölgenin dezenfekte edilmesini sağlar.

Hemoroid: Betadine yağlı krem özellikleri kanamalı hemoroid tedavisinde yara yerini tedavi etmek ve iyileşmesini hızlandırmak amaçlı kullanılır.

Çıban ve sivilce:  Betadine yağlı krem çıban ve sivilce tedavisinde mikrop öldürücü özelliği ile tedavi eder. Çıban oluşan bölgenin daire şeklinde kenarlarına sürülmelidir. Sivilce tedavisinde yağlı olan ciltlerde yağlanmayı arttırabileceğinden sürülmemelidir. Kuru ciltlerde sivilce tedavisinde uygundur.

betadine krem

Betadine yağlı krem nasıl kullanılır?

Betadine yağlı krem yara yeri tedavisinde yara yerinin içine gitmeyecek şekilde kenarlarına sürülmelidir. Yara yerinin içine ulaştığında yarayı tedavi eden onarıcı hücrelere zarar verebilir.

Yara, sıyrık ve diğer enfeksiyon riski olan durumlarda günde 2 defa sürülmelidir. Açık yaralarda üzeri gazlı bez ile kapatılabilir.

Betadine yağlı krem kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Betadine yağlı krem göz çevresinde kullanılırken göz ile temas ettirmekten kaçınılmalıdır.

Çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çocuğun elinde gördüğünüzde çocuğunuzda herhangi bir anormallik (kusma, karın ağrısı) görürseniz doktora başvurunuz.

Betadine yağlı krem buharlaşan bir merhem olduğundan koklanmamalıdır.

Betadine yağlı kremi hamile ve emziren bayanlar dikkatli kullanmalıdır. Herhangi bir testten önce kullanmayınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740