Beyaz ekmek zararlı mı?

Beyaz ekmek nedir?

Beyaz ekmek, buğdayın dış kabuğunun yani kepeğin alınmış hali ile iç tarafından yapılan ekmektir. Temel besin kaynağı olarak sofraların olmazsa olmazıdır. Beyaz ekmek vitamin açısından zengin besleyici özelliği yüksek besinler arasındadır. Yüksek miktarda karbonhidrat düşük oranda protein içermektedir.

Buğdayın dış kepeği, kalorisi düşük, besleyici özelliği yüksek ve tokluk hissini uzatan özelliktedir. Tadından dolayı pek fazla tercih edilmez. Ancak sağlıklı olan kepekli tam buğdaydan elde edilen ekmektir.

Buğdayın yapısı

Buğdayın görselliği herkes tarafından bilinir. Ekmeğin ana maddesi olan buğdayın en dış kısmında kepek yani buğdayın kabuğu bulunur. İç kısmında ise beyaz ekmek yapımında kullanılan ruşeym bulunur. Altında ise nişasta kısmı bulunmaktadır. Kepekli ekmek dış kepek kısmından yapılır. Beyaz ekmek ise ruşeym yani iç kısmından yapılır. Tam buğday ekmeği ise tamamı kullanılarak yapılır.

beyaz ekmeğin zararları

Beyaz ekmek zararlı mı?

Beyaz ekmek zararlı değildir. Ancak kepeği ile birlikte tüketilmediğinde kilo alma problemi yaşatabilir. Kepekli ekmek ile daha uzun süre tok kalınabilmekte ve besleyici ve doyurucu özelliği yüksek olduğundan daha az tüketilmektedir. Tüketim az olduğunda kilo alma problemi yaşanmayabilir. Ancak kepeksiz beyaz ekmek kepekli ekmeğe göre doyurucu özelliği daha azdır. Böylelikle daha fazla tüketilmekte ve kilo alma problemi yaşatabilmektedir.

Kepekli ekmek mide ve bağırsak problemleri olanlarda tercih edilmesi gereken ekmekler arasındadır. Bağırsak düzenleyici etkisi ile ishal ve kabızlık problemlerini hafifletir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Kepekli ekmek diyet yapanlar için uygundur. Besleyici ve tok tutucu özelliği ile diyet yapanlar kullanabilir. Fazla kilolu ve obezite problemi olan kişilerin kepekli ekmek tüketmesi gerekir. Kepekli ekmek az yedirir ve beyaz ekmekten daha uzun süre tokluk hissi verir.

Normal zamanlarda hem daha faydalı olması hem de besleyici özelliğinin yüksek olması sebebiyle sofralarda tam buğday ekmeği bulunması daha sağlıklı olacaktır. Kilo problemi yaşayanlar için en sağlıklı olanıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740