Beyin Damarlarında Daralma Nedenleri, Tedavisi

Beyin Damarlarında Daralma Nasıl Ortaya Çıkar ?

Kalpte pompalanan kanın beyne kadar taşınmasını sağlayan beyin damarları kolesterol, sigara tüketimi ve aşırı kilo nedeni ile daralmaya uğrarsa beyin yeteri kadar beslenemez. Ve bu durum kontrol altına alınmazsa beyne kan gitmediği için organ yetmezliğine kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Damar Daralmalarının Sebepleri

            Beyin damarlarının daralmasında en sık görülen neden aşırı kilo ve kolesteroldür. Yüksek kolesterol dolaşan kan duvarlarında pıhtı yaparak damarın daralmasına ve tıkanmasına neden olur. Hareketsiz ve tekdüze yaşantılar ve dengesiz beslenme de bu hastalığı tetikleyen faktörlerden biri. Günlük hayatta yaşanılan stres nedeni ile gerginleşen damarlar bu durumun sürekli hale gelmesi ile tıkanmaya kadar gidebilir. Bu belirtilerin yanı sıra genetik sorunlar, alkol ve tütün mamullerinin tüketimi, hipertansiyon ve şeker hastalıkları da damarlarda daralma nedeni olabilmektedir.

Nasıl Anlaşılır?

Baş dönmesi, kulak ağrısı, baş ağrısı gibi görülen belirtiler genellikle çoğu hastalıkla aynı özelliği taşıdığı için ilk olarak anlaşılması biraz güç olabilir. Fakat şu belirtilerin hepsi ya da birçoğu taşınıyorsa bir uzmana başvurulmalıdır.
Şiddetli ve geçmeyen baş ağrıları, baş dönmeleri
Görmede bozukluk, zorluk çekme,
Mide bulantısı ve kusma,
Sürekli uyku hali,
Yemek yiyememe,
Ellerde, kollarda, bacaklarda ve yüzde uyuşukluk.
Bilinç kaybı (hastalığın son evrelerinde)

Tedavisi

Öncelikle bir nöroloji uzmanına danışarak muayene olmalısınız. Eğer daralmanın başında iseniz ayaktan tedavi edilebilirsiniz. Bunun için doktorunuz size damarın açılmasına yardım edecek ilaçlar, kan sulandırıcıları verecektir. Bunun yanında rahatsızlığı oluşturan nedenleri de kontrol altına almanız gerekecektir. Daralma ileri düzeye ulaştıysa bilinç kapalı ve inme geçirilmiş olur. İnme beyin damarının tıkanıklığı nedeni ile hastanın felç geçirmesidir. Bunun için hasta hastanede yatarak kontrol altında tutulur. Pıhtılaşmaya engel olan ilaçlar fayda sağlanmazsa son aşama olarak damarları açmak için ameliyat yapılır ve tıkalı olan bölge temizlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740