Beyin Sapı Tümörleri Nelerdir?

beyin sapı tümörü
Beyin sapı omurilikle beyni birbirine bağlar

Motor becerileri, kalp atışı, nefes alma gibi hayati fonksiyonları kontrol eder.
Beyin sapı tümörleri diğer kanser türlerinde olduğu gibi iyi huylu(büyüyen ama yayılmayan) ve kötü huylu(yayılan) tümörler olarak ikiye ayrılır. En büyük belirtisi yürüme bozukluğudur. Hastalar, aniden dengeyi yitirip sağa sola yalpalamaya başlarlar. Beyin sapı tümörü, özellikle çocuk yaşta karşılaşılan kanserlerin -%25’ini oluşturur.

MR tanılarına göre 4’e ayrılır.

Birincisi; diffüz beyin sapı tümörüdür, bulunduğu yerden dolayı cerrahi müdahale risklidir ve yayılan türdedir. Görülme yaşı 6-10 arasıdır. Belirtileri kusma, çiğneme ve yutmada güçlük, zor yürüme, yüzde sarkma, kollar ve bacaklarda güçsüzlüktür. Cerrahi tedavi, bulunduğu yer durumuyla  riskli olduğu için tümörü küçültmek amacıyla doktor ilk olarak kemoterapi tedavisine başlayabilir. Radyoterapi, diffüz beyin sapı tümörün de sıklıkla uygulanır.

İkincisi; fokal beyin tümörüdür. Belirtiler 6 aydan fazla bir zaman diliminde kendini gösterir. Tümör kısmen cerrahi tedavi ile alınabilir. Cerrahi tedavi hastanın yaşam süresini biraz daha uzatır.

Üçüncüsü; egzofitik tümördür. Bütün beyin sapı tümörlerinin  %20’sini oluşturur. Hidrosefali bulguları taşır, dengesiz yürüme, sinir tutulumu belirtileri de bulunur. Tümörün durumuna ve sonraki komplikasyonlarına göre cerrahi tedavi düşünülebilir.

Dördüncüsü; servikomedüller tümörü omurilik ve medullada belirir, uzun süren ense ağrısı, bacak ve kolda kuvvetsizlik belirtileridir. Cerrahi girişim tedavide yer alabilir.

Beyin sapı tümörlerinin hepsi radyasyona duyarlıdır

Beyin sapı tümörleri hassas bir bölgededir, iyi ya da kötü huylu olması fark etmez ve tehlikelidir, belirtileri vermeye başladığında ise cerrahi tedavi çok mümkün olmaz. Bazı alternatif tıp yöntemlerinin de tümörü küçülttüğü söylenir ama tıbben geçerliliği yoktur.
Beyin sapı tümörü tedavisi olan ama hayatta kalma şansı çok düşük olan bir kanser türüdür. Sebepleri bilinemediği için önlem alma durumu olamaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740