Biberiye yağının faydaları nelerdir?

Biberiye yağı

Ülkemizin batısında yetişen ve yetiştirilen biberiye ağacının yapraklarından ve çiçeklerinden yağ elde edilir. Elde edilen biberiye yağı cilt sağlığı ve vücut sağlığı için kullanılır. Ayrıca zayıflamaya etkisi olduğu bilinmektedir. Yağ yakıcı etkisi sayesinde vücutta yağların parçalanmasına ve dışarı atılmasına yardımcı olur.  Yağ yakıcı etkisinden dolayı kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller.

Biberiye yağının en önemli özelliklerinden biride rahatlatıcı özelliğidir. Bu yüzden SPA terapisinde tercih edilir. Rahatlatıcı özelliği ile ruhsal problemlerin azalmasında etkili olmaktadır.

Biberiye yağı saç dökülmesi

Biberiye yağı sağlıklı saç oluşumunu sağlar. Saç derisini besler ve kepek oluşumunun azalmasını sağlar. Saç dökülmesine karşı saçları güçlendirir. Saçların daha sağlıklı çıkmasını sağlar ve  koparak dökülmeleri önler.

biberiye

Biberiye yağı saçkıran ve sakal kıran tedavisinde kullanılabilir. Saç köklerini güçlendirerek sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç kıran olan bölgelere bir pamuğa damlatılarak günde 2 defa sürülebilir.

Biberiye yağı saçlara haftalık olarak maske şeklinde uygulanabilir. Sağlıklı saç oluşumu için biberiye yağı ile argan yağı ve zeytinyağını karıştırarak daha güçlü bir karışım elde edilebilir. Hazırlanan karışımı her hafta saçlara maske şeklinde uygulanabilir. Temiz saça elle saç diplerine fazla bastırmadan uygulanmalıdır. Daha sonra tarak yardımı ile saçlara dağıtılabilir. Bir süre bekledikten sonra saçlar tekrar yıkanır. Saçlar daha canlı ve parlak bir görünüm kazanacaktır.

biberiye-yagi

Biberiye yağı zayıflama

Biberiye yağının yağ yakıcı özelliği sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Biberiye yağı vücuda depolanmış olan yağların parçalanmasını ve dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca kandaki kötü kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller.

Biberiye yağının yağ yakıcı etkisinden faydalanmak için egzersiz ve spor yapmak gerekir. Günlük düzenli olarak spor ve egzersiz yaptığınız takdirde biberiye yağı ile daha fazla yağ yakmanız mümkün olur.  Biberiye yağını sabah aç karına 1 çay kaşığı içmeniz yeterlidir.

Biberiye yağının faydaları

Biberiye yağı ruhsal problemlerin azalmasında kullanılabilir. Rahatlatıcı etkisinden dolayı stres ve depresyonu hafifletir. Biberiye yağının rahatlatıcı etkisinden faydalanmak için günde 10 damla kullanmak yeterlidir. Bir miktar suyun içerisine 10 damla katılarak tüketilebilir. Ayrıca banyo suyuna eklenebilir. Banyo suyuna eklendiğinde kasları gevşetir ve sinirleri rahatlatır. Kişiye dinçlik ve sakinlik verir.

biberiye yagi

Biberiye yağı gaz giderici etkiye sahiptir. Bağırsaklarda oluşan gaz ve buna bağlı ağrı oluşumunun giderilmesinde etkili olmaktadır. Her yemekten önce bir kaç damla biberiye yağı içmek mide ve bağırsakların rahatlamasını ve gaz, şişkinlik ve hazımsızlık oluşmasını engeller.

Biberiye yağı vücutta kan dolaşımı rahatlatır. Vücutta kan dolaşımının rahatlaması halinde daha dinç ve zinde olabilirsiniz.

Biberiye yağı üst solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Bronşit ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda solunum yollarının rahatlamasını ve ağrıların azalmasını sağlar.

Biberiye yağı rahatlatıcı etkisinden dolayı uykusuzluk probleminin giderilmesinde kullanılabilir. Gece yatmadan önce bir kaç damla biberiye yağı kullanmak rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

Biberiye yağı ağrı kesici özelliğe sahiptir. Özellikle romatizmal ağrıların hafiflemesinde haricen sürülebilir ve içilebilir. Ağrılar için biberiye yağını ağrıyan bölgeye masaj şeklinde uygulayabilirsiniz ve bir bardak suyun içerisine bir kaç damla katıp içebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740