Biberiye’nin Vücuda Faydaları

Biberiye

Biberiyenin diğer ismi kuşdili dir

Latince adı Rosmarinus Officinalis

Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde çoğunlukla yetişir. ilkbaharda mavi çiçekler açmaya başlayan boyu ortalama  1 veya 2 metre uzunluğa çıkabilen bir bitkidir.

Tarihte hastanelerde bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kurutulmuş ve yakılmıştır. çok eskilerde evlerde yakılıp ölümden kurtulabilineceği inancı oluşmuştur. bazı eski inaçlara göre uyurken yastık altına konması kötü kabuslardan ve şeytandan korunabileceği söylenmektedir.

 

 

KULLANILIŞI; Biberiye yaz mevsiminde toplanan yaprakları ve çiçeklerinden yağ elde edilebilir ve elde edilen yağ bekletilerek su ile kaynatılarak içilebilir.

FAYDALARI; Biberiye sinir sistemini uyarıcı ve dolaşım sistemini aktif hale getirir. hafıza güçlendirici ve sertleşmiş damarları onarıcı etkisi vardır.

Vücuda zindelik verir, kan dolaşımını artırır ve rahatlatır, tansiyonu dengeler.

Vücudu virüslerden korur bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, çoğu enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.

Haricen kullanıldığında yara iyileştirici, ağrı kesici ve romatizmal hastalıklarda kullanılabilir.

Biberiye ile yapılan banyolarda deri sağlığı ve zindelik verici olarak kullanılabilir. kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur, özellikler sabahları yapılan biberiye banyosu gün içinde çok aktif ve zinde olabilirsiniz.

Biberiye saç ve saçlı derideki problemler için kullanılabilir saç dökülmesi, saçlı derideki yara, kaşıntı ve egzamalar için kullanılabilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Avokado'nun Faydaları başlıklı makalemizde avokado, enerji verici ve Karbonhidrat hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın