Biberon Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Biberon temizliğinin önemi!

Bebeklerimiz bizim için çok değerlidir. Bebeklerimiz için aldığımız biberonların hijyenik olması , bebek sağlığı açısından önemlidir. Hijyenik olmayan biberonlarda bakteri üremesi daha kolaydır. Şuna kesinlikle dikkat etmeliyiz; bakteriler yediğimiz besinlerle beslenen insan sağlığı için zararlı olabilen canlı mikroorganizmalardır. Bu mikro organizmalar bebeklerin biberonlarında yaşayabilirler. Peki bu nasıl olur? Bebeklerin beslenme sonrası biberonda kalan besin kalıntıları bakterilerin yaşaması için uygun bir ortamdır. Bu yüzden beslenme sonrası hiç bekletilmeden biberonların temizliği yapılmalıdır. Aksi takdirde biberonlar bebeğinizin için hastalık kaynağı olabilir.

Biberon temizliği nasıl yapılır?

Biberon temizliği, biberonlar için özel olarak üretilmiş fırça ile yapılır. Her beslenme sonrasında su ile mama atıkları alınarak biberon fırçası ile iyice fırçalanır. Biberonların daha hijyenik olması için günlük kaynatılması önerilir. Kaynayan suyun içerisine konarak  5-10 dakika kaynatılması tüm bakteri ve mikropların etkisiz hale gelmesini sağlayacaktır. Bakteriler çok fazla ısıya dayanıksız oldukları için kaynar suda anında ölürler.

Biberon temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar !

Biberonları kaynatırken tüm malzemeleri ile kaynatmanız gerekir. Biberon emziği ve kapağı ile birlikte tüm aparatları temizlenmelidir.

Cam biberonları kaynatırken dikkat edin. Isıya dayanıksız olan cam biberonlar , kaynatıldığında çatlama yapabilir.

Biberon emziği temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli malzemedir. Gözle görülmeyen bakteriler ve mikroplar biberon emziğine tutunarak oradan bebeğe geçebilir. Biberon emziği yapısı sayesinde gözle görülmeyen mikroorganizmaları bünyesinde barındırabilir. Bu yüzden biberon emziği hijyenine özellikle dikkat edilmelidir.

Biberonları bulaşık makinesinde yıkamayın. Bulaşık makinesinde yıkanan biberonlar koku yapar ve bebeği rahatsız eder. Ayrıca bulaşık makinesinde ki deterjanlar en uç noktalarda kalıntı yapabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740