Bilinçsiz İlaç Kullanımı ve Zararları

Bilinçsiz İlaç Kullanımı

Ülkemizde bilinçsizce ilaç kullanma oranı çok yüksektir. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı sürekli uyarılar da bulunmaktadır. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı uyarılarda ve açıklamalarda bulunsa da  bilinçsiz ilaç kullanımı azalacağına, fazlalaşması sonucu ile ilaç kullanımlarından dolayı hastalıkların tedavi süreci çok zorlaşmaktadır.

            Sağlık Bakanlığın açıklamış olduğu verilere göre her yıl kişi başına düşen ilaç kullanımı git gide artmakta olup, bu ilaç tüketiminin en çok antibiyotik olduğu görülmektedir.

Her ilacın her bireye aynı etki göstermeyeceği, kişilerin alerjik durumları ve özellikleri, bağışıklık sistemleri, hastalık süreçlerinin farklı olmasından anlaşılması gerekmektedir. Bu yüzden hekimlerin onayı ve reçete etmesi doğrultusunda ilaçları belirtilen uygun süre ve dozda kullanılması sağlığımız için son derece önemlidir.

Bilinçsizce antibiyotik kullanımından dolayı enfeksiyonlar artar, iyileşme süresi uzar, hastalık ve ölüm oranları yükselir ve tedavi maliyetleri artar.

Sadece bireyin bilinçsizce ilaç kullanmasıyla değil hekimlerinde hastanın önceden kullanmış olduğu ilaçları sorgulamaması ve bireye uygun olmayan ilaçları reçete olarak yazılması, hekimlerin hastalara doğru bilgi verememesinden dolayı da çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumları en aza indirebilmek için Akılcı İlaç Kullandırma (AİK) ekipleri kurulmuş olup, böylelikle hastane ve sağlık personellerinin denetimi halkın bilinçlendirilmesi sağlanmaktadır.

Bilinçsizce İlaç Kullanımının Etkileri

Bilinçsizce ilaç kullanımından ve özellikle ülkemizde en çok kullanılan antibiyotik kullanımından dolayı dönülmez çok ciddi sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunların en önemlileri alerjik reaksiyonlar, karaciğerin bozulması, böbrek yetmezliği, ishal, obezite, bağırsak sistemi bozukluğudur.

Bireylerin bünye ve özellikleri farklılık gösterdiğinden dolayı her ilacın diğer ilaçlarla da etkileşimi farklılık yaratacağından sonuçları da değişebilir.

Bu yüzden doktor onayı doğrultusunda ve belirtmiş olduğu doz, süre ve sıklıkta ilaç kullanmaya çok dikkat etmeliyiz. Önceden öğrenmiş olduğumuz gebelik, alerjimiz ve kullanmış olduğumuz ilaçların yan etkisi var ise bu durumları da doktorumuzla paylaşmamız ve uyarmamızın sağlığımız için çok büyük önemi bulunmaktadır.

Sağlıklı insanların, boş yere ve sık ilaç kullanmaması ve hekimlerin onayı doğrultusunda ilaç kullanması gerekmektedir. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar, yeni hastalıklar yaratacağı için sağlıklı iken sağlıksız duruma düşürebilmektedir.

İlaçların Alınması ve Saklanması

Doktor onayı ve reçetesi ile eczaneden alınan ilaçlarında son kullanım süreleri kontrol edilerek, eczacının ilacı önerdiği uygun kullanım şekline (çiğneme, yutma, kırma ve suda eritme vb.) göre uygun doz ve sürede kullanılmasına dikkat edilmelidir. Özellikle alınan ilaçların, çocukların ulaşamayacağı, ambalajındaki saklama uyarılarına önem vererek, nem ve ışıktan uzak saklanması ve  evde sakladığımız ilaçlarında son kullanım sürelerinin de kontrolü iyi yapılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740