Bira Mayası (Brewer’s Yeast)

Bira mayası nedir?

Bira mayası, içerisindeki protein ve B vitaminleri kompleksi ile birçok sağlık sorunlarına iyi gelmektedir. Tüm B vitaminlerini içermektedir. Bira mayasının halk arasında bilinen adı kabartma tozu dur. Hamur işlerinde kullanılan kabartma tozu, pasta, börek, ekmek gibi hamur işlerinin kabartılmasında kullanılır. Sağlık açısından önemli bir yeri olan bira mayası emzirme döneminde süt artırıcı olarak kullanılır. İçeriğindeki B vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

Bira mayasının faydaları nelerdir?

Bira mayası emzirme dönemindeki bayanlarda süt artırıcı olarak kullanılır. Anne sütünün kalitesini artırır ve bebek için oldukça faydalı olur. İçeriğindeki B vitaminleri bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bebek gelişimi için çok faydalı bir besindir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Viral hastalıklara karşı vücudun direncini artırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Hastalık esnasında kullanıldığında hızlı iyileşme sağlar.

Spor yapan kişiler için önemli bir gıda takviyesidir. Özellikle ağır sporla uğraşan kişilerde vücudu destekler ve güç verir. İçerisindeki protein ve B vitaminleri sayesinde vücuda kuvvet ve dinçlik verir.

Şeker hastalığı : diyabetli hastalarda oluşan B vitamini eksikliğini tamamlar. B vitamini eksikliğine bağlı oluşan nöropatik ağrıları azaltır. Sinir tahribatını önleyerek sinir uçlarını tedavi eder.

Zayıf ve direnci düşük kişilerde kilo almaya yardımcı olur. Özellikle çok fazla hasta olan ve vücut direnci zayıf kişilerin bira mayası kullanmaları önerilir. Vücutta kas yapımı için gerekli olan proteini içerdiği için düşük kilo problemi olan kişilerde kilo almaya yardımcı olur. Ayrıca içerdiği B vitaminleri ile vücudun direncini artırarak zayıf bünyelerinde hastalıklara yenik düşmesini engeller.

Bira mayası cilt problemleri için kullanılabilir. İçerdiği proteinler sayesinde ciltteki hücreleri yenilenmesini sağlar. Cildin yağ ve nem dengesini sağlayarak sivilce oluşumunu büyük ölçüde engeller. Bira mayasını cilt problemlerinde kullanmak için süt ile birlikte karıştırarak cilde sürülebilir. Soğuk kış aylarında ellere ve yüze sürüldüğünde soğuktan ve zararlı dış etkenlerden cildi korur. İçerisindeki B vitaminleri cildi besleyerek parlak bir görünüm verir.

Saç dökülmesi için kullanılabilir. Saç dökülmesi için kullanan kişiler çok iyi sonuçlar almıştır. Saç dökülmesinin önlenmesi için bira mayası düzenli olarak tüketilmeli veya haricen saç diplerine sütle karıştırarak sürülmelidir. Saç diplerine yıkamadan 1 saat önce sürebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740