Badem Yağının Faydaları

Badem Yağı

Badem yağı günümüzde çoğunlukla cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Badem tohumlarından elde edilen hafif kokulu bir yağdır. Badem ağacının anavatanı Asya’dır. Boyları 5-10 metre arasıdır. Badem ağacı ülkemizde yabani olarak yetiştirilir.

 

Badem yağı kuru ve çatlak ciltlerin bakımını yapar. Kaş ve kirpik besleyici olarak kullanılabilir. Hamile bayanlarda çatlak oluşumunu önler, cildi besleyici, onarıcı, nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği vardır. Badem yağı dahilen kullanımda kabızlık gidericidir, dışkıyı yumuşatan daha kolay çıkmasını sağlar bu etkisi için Günde 2 defa 1 tatlı kaşığı içilebilir badem yağı uzun süre kullanıldığında deride tüylenme yapabilir, bu etkisi göz önüne alınarak kullanılmalıdır. Sağlıklı saçlar için badem yağı ile E vitamini B vitamini ve C vitaminini karıştırarak etkisini arttırabilirsiniz.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Sinameki'nin Faydaları başlıklı makalemizde hamile, İshal ve sancı hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın